Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kompania Węglowa ma umowę ws. inwestycji za miliardy

0
Podziel się:

Spółka podpisała z japońskim koncernem Mitsui umowę o wspólnym rozwoju projektu budowy elektrowni Czeczot.

na zdjęciu: Mirosław Taras, prezes KW
na zdjęciu: Mirosław Taras, prezes KW (Kompania Węglowa SA)

Kompania Węglowa podpisała z japońskim koncernem Mitsui umowę o wspólnym rozwoju projektu budowy elektrowni Czeczot. Pierwsze prace na placu budowy powinny się rozpocząć w 2016 roku.

- _ Podpisanie umowy jest realizacją strategicznych zamierzeń spółki dotyczących dywersyfikacji naszych obszarów działalności i źródeł przychodów _ - powiedział Mirosław Taras, prezes Kompanii Węglowej.

- _ Kompania i Mitsui stają się partnerami planowanego przedsięwzięcia. Widzimy w nim dobry biznes, nowe miejsca pracy, rozwojowe szanse dla regionu oraz poprawę bilansu i bezpieczeństwa energetycznego kraju _ - dodał.

Pierwsze prace na placu budowy Elektrowni Czeczot, według przyjętych założeń harmonogramu, powinny rozpocząć się w 2016 roku.W elektrowni planowana jest budowa bloku o mocy do 1.000 MW o sprawności energetycznej sięgającej 46,2 procent. Szacowany koszt inwestycji to około sześć miliardów złotych.

W pierwszej fazie, do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, strony powinny wynegocjować: warunki długoterminowej umowy na dostawy przez Kompanię Węglową węgla do planowanej elektrowni w ilości około trzech milionów ton rocznie oraz umowy na zakup przez KW energii z mocy wytwórczych elektrowni, warunki umowy na wykonawstwo pod klucz planowanej inwestycji z koncernem Mitsubishi Hitachi Systems oraz warunki pozyskania finansowania inwestycji na zasadach _ project finance _.

W kolejnej fazie, do końca przyszłego roku, planowane jest podpisanie wynegocjowanych umów i porozumień oraz powołanie spółki celowej. Trzecią fazą realizacji podpisanej umowy będzie zamknięcie etapu przygotowawczego projektu i podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

Jak wynika z danych Ministerstwa Gospodarki, Kompania Węglowa zamknęła ubiegły rok z gigantyczną stratą netto w wysokości 698,96 miliona złotych. Skonsolidowany rachunek zysków i strat grupy kapitałowej KW S.A. _ pokazuje _ natomiast stratę netto w wysokości 675,69 miliona złotych.

Czytaj więcej w Money.pl

Porozumienie przewiduje trzy fazy realizacji kolejnych etapów przedsięwzięcia.

business news
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)