Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kompania Węglowa przenosi pracowników

0
Podziel się:

Stu pracowników kopalni Piekary zostało z początkiem sierpnia skierowanych do pracy w kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu.

Na zdj. Marek Uszko
Na zdj. Marek Uszko (kwsa)

Tym samym Kompania Węglowa (KW) rozpoczęła realizację programu dostosowawczego dla przynoszącej straty kopalni Piekary - poinformował Marek Uszko, wiceprezes firmy do spraw produkcji.

W maju tego roku przedstawiciele Kompanii zapowiedzieli wdrożenie programów naprawczych dla dwóch nierentownych kopalń: Piekary i Brzeszcze. Częścią tych działań ma być tzw. alokacja, czyli przeniesienie części załogi do innych kopalń. Odnośnie programu dla kopalni Brzeszcze nadal trwają rozmowy ze związkami zawodowymi. Rozpoczęło się natomiast wdrażanie programu dla Piekar.

- Wdrażanie programu ruszyło z dniem 1 sierpnia tego roku. W tym dniu rozpoczął się proces alokacji 100-osobowej grupy pracowników kopalni Piekary do kopalni Bobrek-Centrum – poinformował Marek Uszko.

Przeniesienie dotyczy pracowników oddziałów robot przygotowawczych, na których pracę nie ma zapotrzebowania w Piekarach. Dzięki zatrudnieniu ich w bytomskiej kopalni Kompania mogła zrezygnować z zatrudniania firmy zewnętrznej, która miała zrealizować określony zakres robót - zamiast niej prace wykonają górnicy z Kompanii.

Kopalnia Piekary jest jedną z 15 kopalń Kompanii. Jej przychody nie pokrywają kosztów, stąd rosnące straty. Program naprawczy ma zmniejszyć koszty, czyli m.in. dostosować wielkość zatrudnienia i wydobycia do poziomu zapewniającego rentowną pracę.

Przedstawiciele Kompanii zaznaczają, że restrukturyzacja nie oznacza ani likwidacji kopalń, ani zwolnień pracowników, a jedynie możliwość ich alokacji do innych kopalń. W maju prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska ogłosiła, że firma nie zamierza likwidować kopalń; ma zamykać jedynie te, gdzie skończył się węgiel.

Na działania zarządu Kompanii krytycznie patrzą związki zawodowe, które w połowie lipca sprzeciwiły się planom wybiórczej restrukturyzacji niektórych kopalń i zażądały rozmów o programie naprawczym dla całej firmy. Zagroziły sporem zbiorowym w przypadku, gdy zarząd nie podejmie negocjacji.

Według pierwotnego planu, na który nie zgodzili się związkowcy, w kopalni Brzeszcze miałyby docelowo pozostać dwie ściany wydobywcze i ok. 1,8 tys. górników (wobec ponad 3 tys. obecnie), natomiast w kopalni Piekary - jedna ściana wydobywcza i ok. 1,5 tys. pracowników (teraz 2,7 tys.).

W maju tego roku do działań naprawczych w nierentownych kopalniach lub likwidacji nierentownych mocy wezwał zarządy spółek węglowych wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, odpowiedzialny w tym resorcie za sprawy górnictwa.

Kompania Węglowa jest największą firmą górniczą w Europie. Jej roczna zdolność wydobywcza wynosi około 40 milionów ton. W firmie zatrudnionych jest około 60 tysięcy osób, a jej siedziba znajduje się w Katowicach. W 2012 roku przychody miały wysokość 11,7 miliarda złotych, a zysk netto wyniósł 160 miliona złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Firma ostrzega przed sprzedażą praw do akcji Zarząd Kompanii Węglowej ostrzega górników przed sprzedawaniem praw do akcji pracowniczych, należnych im w przypadku prywatyzacji firmy.
Górnicy z Kompanii Węglowej poparli strajk Protest poparło ponad 97 proc. głosujących - podała Solidarność.
PGE i Kompania Węglowa uzgodniły warunki ważnej umowy Kontrakt dotyczy dostawy węgla do bloków energetycznych w elektrowni w Opolu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)