Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koncesje na eksploatację złóż. KGHM ma zielone światło

0
Podziel się

- To sukces KGHM i gmin Zagłębia Miedziowego oraz gwarancja zabezpieczenia naszych wspólnych interesów - podkreśla prezes zarządu spółki Herbert Wirth.

Na zdj. Herbert Wirth, prezes KGHM
Na zdj. Herbert Wirth, prezes KGHM (Jacek Waszkiewicz/Reporter)
bErxTSnF

Spółka może eksploatować złoża przez kolejne 50 lat - pozytywną decyzję w tej sprawie podpisał minister środowiska. Tym samym Polska Miedź finalizuje procedurę kluczową dla kontynuowania działalności wydobywczej na pięciu obszarach górniczych. _ - To sukces KGHM i gmin Zagłębia Miedziowego oraz gwarancja zabezpieczenia naszych wspólnych interesów - _ podkreśla prezes zarządu spółki Herbert Wirth.

Nowe koncesje wejdą w życie 1 stycznia 2014 r. i będą obowiązywały do końca 2063 r. Zdobycie pozytywnej decyzji już teraz ma zatem charakter wyprzedzający - podkreśliła spółka w komunikacie. _ - Koncesje to kluczowy dokument, warunkujący funkcjonowanie KGHM w Zagłębiu Miedziowym, dlatego całą procedurę ich przedłużenia traktowaliśmy priorytetowo - _ podkreśla prezes Herbert Wirth. - _ Uzyskanie pozytywnej decyzji ministra środowiska już we wrześniu to nasz ogromny sukces. Jesteśmy przygotowani na 2014 rok, kiedy będziemy prowadzić wydobycie rudy już na podstawie nowych koncesji _.

Spółka przypomina, że starania o wznowienie koncesji trwały od 2010 roku. Ważność obecnych, na obszarach Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin, Małomice i Radwanice-Wschód wygasa wraz z końcem bieżącego roku. KGHM podkreśla, że procedura pozyskania nowych koncesji jest długotrwała i wymaga skompletowania dziesiątków dokumentów. - _ W samym wniosku koncesyjnym mieści się szereg opracowań dotyczących m.in. ochrony powierzchni, szkód górniczych, zabytków, terenów Natura 2000+ czy projektów zagospodarowania złoża - _czytamy w komunikacie spółki.

bErxTSnH

- _ Zdecydowanie najważniejszym etapem procesu koncesyjnego było uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, polegającego na wydobywaniu rud miedzi. Przygotowanie raportów środowiskowych i procedura ich weryfikacji przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska we Wrocławiu, gminy górnicze i krajową komisję do spraw ocen oddziaływania na środowisko trwały łącznie ponad trzy lata _ - tłumaczy Cezary Bachowski z KGHM, który kierował pracą zespołu odpowiedzialnego za uzyskanie koncesji.

- _ Drugim elementem dopełniającym koncesje było zawarcie umów o ustanowienie użytkowania górniczego, czyli uzyskanie prawa do wyłącznego rozporządzania złożem na danym obszarze górniczym. W trakcie całego procesu koncesyjnego konieczne było monitorowanie i doprowadzenie do pełnej spójności wniosków koncesyjnych z dokumentami planistycznymi: studiami uwarunkowań i miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego - _ dodaje Cezary Bachowski.

W proces starań o uzyskanie koncesji były zaangażowane również władze dziewięciu gmin górniczych, w których położone są obszary objęte koncesją. Działalność wydobywcza znacząco wpływa bowiem na region, w którym jest prowadzona. Samorządowcy brali udział m.in. w procesie konsultacji podczas przygotowywania raportów środowiskowych oraz opiniowania projektów koncesji. KGHM wspólnie z samorządami konsultował zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod kątem ich zgodności z planowaną działalnością przedsiębiorcy górniczego. Konieczne było też uzgodnienie końcowego kształtu koncesji.

- _ Samorządy przez cały okres trwania procedury koncesyjnej były z nami w stałym kontakcie i aktywnie współpracowały przy przygotowywaniu kluczowych dla sprawy dokumentów - _ podkreśla Herbert Wirth. - Sugestie przekazywane przez lokalne władze stanowiły cenny, merytoryczny wkład w prace zespołu KGHM. Przedłużenie koncesji to zdecydowanie nasz wspólny sukces. Gminy nie tylko przyzwoliły nam na kontynuowanie działalności na ich terenie, ale przede wszystkim wspólnie z nami otworzyły drogę do rozwoju regionu przez kolejne pół wieku - dodaje.

bErxTSnN

Notowania KGHM na GPW w ostatnich sześciu miesiącach

Podpisane przez ministra środowiska umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego dają spółce wyłączne prawo do prowadzenia działalności objętej zakresem koncesji.

KGHM jest jednym z największych producentów miedzi na świecie oraz największym producentem srebra. W całym 2012 roku zysk netto grupy wyniósł 4,9 miliarda złotych, przy przychodach sięgających 26 miliardów złotych.

W drugim kwartale tego roku KGHM wygenerował 666 milionów złotych zysku netto, co było wynikiem o 12 procent gorszym od oczekiwań - wynika z najnowszego raportu finansowego spółki. Wartość przychodów w tym okresie spadła o 17 procent względem analogicznych trzech miesięcy 2012 roku. Spadek spowodowany był przeceną miedzi oraz srebra na światowych rynkach, a także niekorzystnym kursem walutowym pary USD/PLN.

bErxTSnO
Czytaj więcej w Money.pl
Spółka dnia: KGHM będzie negocjował ze Skarbem Państwa Podatek, który spółka chce renegocjować, kosztuje firmę dziennie około 7 milionów złotych.
Exane BNP Paribas obniżył cenę docelową KGHM Analitycy wycenili spółkę na 145 złotych.
KGHM wymienia zarząd. Co to znaczy dla inwestorów? Wiele wskazuje, że chodzi o dywidendę - przekonuje Rynkiewicz.
bErxTSoi
business news
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)