Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koleje śląskie
10.05.2013 15:04

Konkurs na prezesa Kolei Śląskich wystartuje już niedługo

Nie chcę kontynuować sytuacji, że prezes jest z wolnej ręki, bo tak było z poprzednimi prezesami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)
Michał Borowski, prezes Kolei Śląskich

Konkurs na prezesa spółki Koleje Śląskie zamierza przeprowadzić marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła. Obecny prezes, Michał Borowski (na zdjęciu), powołany został bez konkursu podczas chaosu na śląskich torach w grudniu zeszłego roku.

Jak poinformował Sekuła, konkurs zostanie ogłoszony w drugiej połowie czerwca lub w lipcu - po czerwcowej zmianie rozkładu jazdy. Ma to być jeden z elementów normowania sytuacji w spółce. _ Chciałbym, aby w tym roku wszystkie nadzwyczajne zdarzenia w Kolejach Śląskich skończyły się i by w przyszłym roku spółka mogła wejść na spokojną działalność bez strat _ - zadeklarował marszałek.

W czasie grudniowego zamieszania w przewozach kolejowych w regionie ówczesny marszałek woj. śląskiego przyjął dymisję poprzedniego prezesa Kolei Śląskich i zdymisjonował jego zastępcę. Nowym szefem spółki został 13 grudnia jej prokurent Michał Borowski.

W lutym rada nadzorcza odwołała jeszcze drugą wiceprezes Kolei. Wiceprezesem została wówczas b. szefowa śląskiego zakładu Przewozów Regionalnych Renata Rogowska. Od połowy kwietnia Koleje Śląskie prowadzą konkurs na drugiego wiceprezesa - ds. finansowych; w terminie do 7 maja zgłosiło się czterech kandydatów. Kolejnym etapem zmian ma być konkurs na nowego prezesa.

_ Nie chcę kontynuować sytuacji, że prezes jest z wolnej ręki, bo tak było z poprzednimi prezesami, a obecny był powołany w stanie wyższej konieczności _ - wyjaśnił marszałek. Pytany, czy ufa Borowskiemu, który był prokurentem spółki za poprzedniego zarządu, Sekuła odparł, że stosuje zasadę ograniczonego zaufania do każdego. Wskazał jednocześnie, że w trudnych kryzysowych warunkach Borowski poradził sobie _ z bardzo wieloma problemami _. _ Kiedy inni rozłożyli ręce i powiedzieli +nie wiem+, on za to się wziął i jak na razie pociągi jeżdżą _ - dodał.

Marszałek woj. śląskiego przypomniał też, że jednym ze skutków złego przygotowania ubiegłorocznego przejęcia wszystkich połączeń w regionie przez Koleje Śląskie będzie strata - w tym roku ok. 50-60 mln zł. Samorząd regionu przekazał już na rzecz przewoźnika dodatkowe 30 mln zł - część w formie pożyczki, część - poprzez zwiększenie kapitału zakładowego przewoźnika.

_ Chcemy nie tyle pokrywać straty Kolei Śląskich, co zwiększać ich wiarygodność finansową głównie poprzez zwiększanie kapitału zakładowego, aby spółka te straty wytrzymała _ - wskazał Sekuła. _ Mam świadomość, że musimy skądś jeszcze wyskrobać 30 milionów - nie, żeby dać Kolejom Śląskim, ale żeby nie dopuścić do ich upadłości _ - zastrzegł.

W przyszłym roku woj. śląskie zamierza ograniczyć ogólną liczbę przejeżdżanych przez pociągi kilometrów z 9,1 mln do ponad 8 mln, a suma środków na dofinansowanie kolejowych przewozów pasażerskich ma nie przekroczyć 180 mln zł. W tym roku dofinansowanie to 155 mln zł, z czego 35 mln zł otrzyma obsługująca przewozy międzywojewódzkie spółka Przewozy Regionalne. W 2014 r. Przewozy Regionalne mają pozostać na trasach stykowych.

Sekuła mówił też w piątek, że zastanawia się, jak znaleźć wyjście z przedsięwzięć spółek wojewódzkich, które zaangażowały się w operacje finansowe z udziałem Inteko. Inteko to spółka utworzona przez poprzedni zarząd Kolei m.in. dla zapewnienia systemu sprzedaży biletów. Z czasem jednak Inteko rozszerzyło działalność emitując na swoje finansowanie obligacje, które pierwotnie wykupiło samorządowe Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe, a ostatecznie przejęła inna instytucja marszałka - Fundusz Górnośląski

Marszałek przypomniał, że udało się już zakończyć sprawę obligacji imiennych Inteko na rzecz Kolei Śląskich i przewoźnik odzyskał swoje 6 mln zł. _ Leży jeszcze 20 mln zł obligacji imiennych i leżą poręczenia bankowe na 7 mln zł i 4 mln zł _ - wskazał marszałek.

Jak dodał, w czwartek spotkał się z prezesem Inteko, z którym rozmawiał o zabezpieczeniu interesów finansowych spółek wojewódzkich. Pytany o terminy wykupu obligacji Inteko marszałek wskazał, że _ czerwiec będzie tu rozstrzygający _.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragedia na torach. Będą duże opóźnienia Poważne utrudnienia na kolejowej linii Warszawa - Dorohusk. W Puławach pociąg towarowy relacji Chełm - Tomaszów Mazowiecki śmiertelnie potrącił około 50-letniego mężczyznę.
Szykuje się modernizacja kolei _ Teraz komisja przetargowa sprawdzi dokumenty pod względem formalnym _ - poinformowała rzeczniczka PKP Intercity.
Przewoźnik zapowiada ekspansję w Polsce Czeski prywatny przewoźnik kolejowy Leo Express złożył wniosek do PKP PLK o przydział tras na nowy rozkład jazdy.
Tagi: koleje śląskie, business news, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, prosto z firm, zarządzanie, z rynku, marketing i zarządzanie, case study
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz