Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopex odczuwa zastój inwestycji w Rosji

0
Podziel się:

Prezes zapowiada też zmniejszenie liczy spółek w grupie.

Józef Wolski, prezes Kopexu
Józef Wolski, prezes Kopexu (mat. pras.)
bEJUtmGJ

Kopex spodziewa się, że w wyniku restrukturyzacji liczba spółek zależnych grupy na koniec tego roku spadnie do 33, a na koniec 2015 r. do 22. Firma podtrzymuje, że wyniki tego roku, mimo bardzo trudnego otoczenia, powinny być lepsze od zeszłorocznych.

_ - Ogromny nacisk kładziemy na realizację programów restrukturyzacyjnych. Sądzę, że to co założyliśmy w obszarze upraszczania grupy na 2014 i 2015 rok, uda się nam zrealizować _ - powiedział prezes spółki Józef Wolski. _ - Szacuję, że w tym roku zmniejszymy liczbę spółek w grupie do 33, a na koniec 2015 lub na początku 2016 roku do 22 _ - dodał.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku liczba spółek w grupie została zredukowana o 6 podmiotów. Prezes poinformował, że planowana jest też optymalizacja majątku.

bEJUtmGL

_ - Na przykład w spółkach serbskich możliwe jest spieniężenie części majątku nieprodukcyjnego. Takie decyzje będą skutkować obniżeniem kosztów stałych grupy w następnych kwartałach _ - powiedział Wolski.

Przedstawiciele Kopeksu podtrzymują, że wyniki tegoroczne powinny być lepsze niż za 2013 r., kiedy to grupa wypracowała 65,3 mln zł zysku netto, 86,8 mln zł zysku operacyjnego i 1,39 mld zł przychodów, mimo że otoczenie jest trudne.

Po pierwszym półroczu tego roku zysk netto firmy wyniósł 58,4 mln zł, operacyjny 75,4 mln zł, a przychody 750,6 mln zł. - _ Dokładamy starań, by wyniki za ten rok były lepsze niż za 2013 _ - powiedziała dziennikarzom Joanna Węgrzyn, członek zarządu i dyrektor finansowy spółki.

Wolski poinformował, że sytuacja w górnictwie jest bardzo trudna. - _ Tendencja jest niekorzystna od kilku kwartałów, a w ostatnim było to najbardziej odczuwalne. Rosną koszty, zmniejszają się ceny zbytu. W efekcie polskie górnictwo nie odtwarza mocy produkcyjnych _ - powiedział Wolski.

bEJUtmGR

Jego zdaniem, bez wysokowydajnych maszyn branża górnicza w kraju nie ma szansy konkurować z podmiotami zagranicznymi. - _ W pierwszym półroczu wydajność w polskich kopalniach wynosiła 680 ton na pracownika. To jedna z najniższych wydajności na świecie _ - poinformował prezes.

Spółka w obliczu trudnej sytuacji krajowych kopalń wspiera się eksportem. W segmencie górnictwo sprzedaż zagraniczna wyniosła w pierwszym półroczu 292,3 mln zł, podczas gdy w Polsce było to 398 mln zł.

Wśród rynków zagranicznych największa sprzedaż realizowana jest w Argentynie. Sięgnęła ona (w segmencie górnictwo) 127,6 mln zł wobec 48,4 mln zł rok wcześniej. - _ Również w kolejnych latach Argentyna będzie dla nas bardzo istotnym rynkiem. To rynek dynamiczny, sądzę, że długo jeszcze będziemy realizować tu kontrakty _ - powiedział prezes.

Kolejne kraje, kluczowe pod względem poziomu przychodów, to Chiny (29,4 mln zł w I półroczu), RPA (25,2 mln zł), Bośnia (23,1 mln zł) i Rosja (20,06 mln zł). Skomplikowała się sytuacja w Chinach, które borykają się ze spadkiem cen węgla.

bEJUtmGS

_ - Trzy czwarte chińskiego górnictwa jest deficytowe. Również tam wydatki inwestycyjne są hamowane, szczególnie jeśli chodzi o zakup maszyn i urządzeń z zagranicy _ - powiedział Wolski.

Ocenia on jednak, że końcówka 2014 i 2015 rok powinny już przynieść poprawę na chińskim rynku. Odczuwalny jest też zastój inwestycji w Rosji. Podczas konferencji prezes zasygnalizował, że grupa może poszerzyć swoją działalność o nowy segment, nie zdradził jednak szczegółów.

_ - Chcemy szukać swoich szans również w innych obszarach, w których grupa ma kompetencje _ - powiedział.

Dodał, że więcej na ten temat spółka być może powie podczas prezentacji wyników za trzeci kwartał. Kopex planuje budowę kopalni węgla. Ma ona rozpocząć się w 2015 roku, a pierwsze wydobycie zaplanowano na IV kw. 2018 r.

bEJUtmGT

_ - Teraz pełną parą nad projektem pracują doradcy - techniczni, finansowi, rynkowi, prawni, ubezpieczeniowi. (...) Dopinamy kwestie finansowe _ - powiedział dziennikarzom prezes.

Kopalnia ma powstać w Przeciszowie k. Oświęcimia. Proces wydobywczy ma być w pełni zautomatyzowany. Docelowo kopalnia ma wydobywać co najmniej 3 mln ton węgla rocznie. Podczas majowej konferencji prasowej przedstawiciele spółki poinformowali, że nakłady na budowę kopalni prawdopodobnie wyniosą 1,6 mld zł.

bEJUtmHm
business news
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)