Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kopex
04.02.2014 13:36

Kopex sprzeda kombajny za prawie 240 mln złotych

Kopex dostarczy do kopalni w zagłębiu Rio Turbio w południowej Argentynie kompleks ścianowy oraz dwa kombajny chodnikowe typu KTW-200/1.

Podziel się
Dodaj komentarz
Józef Wolski, prezes Kopeksu

Kopex dostarczy do kopalni w zagłębiu Rio Turbio w południowej Argentynie kompleks ścianowy oraz dwa kombajny chodnikowe typu KTW-200/1 o łącznej wartości prawie 240 milionów złotych.

Przedmiotem kontraktu jest nie tylko dostawa sprzętu do argentyńskiej kopalni, lecz również jego montaż. Umowa obejmuje też m.in. przeprowadzenie szkoleń i sprawowanie nadzoru technicznego nad instalacją i uruchomieniem maszyn u argentyńskiego odbiorcy końcowego. Bezpośrednim nabywcą są Zakłady Mechaniczne Bumar – Łabędy S.A.

To już trzecia w ostatnich latach dostawa realizowana przez Kopex do Zagłębia Węglowego Rio Turbio (YCRT). _ - Chcieliśmy być obecni rynku argentyńskim, ale początkowo nie wiązaliśmy z tą obecnością wielkich nadziei - mówi prezes Józef Wolski . - Teraz rozważamy nawet stworzenie w przyszłości w Argentynie spółki zajmującej się aftermarketem pracujących tam naszych maszyn i urządzeń - przyznaje. _

Kontrakt jest rezultatem starań Kopeksu o zwiększanie wpływów z zagranicy. - _ W trzecim kwartale tego roku nasze przychody z rynków zagranicznych przewyższyły te z rynku krajowego - tłumaczy Wolski . - Dzięki tej i innym podpisywanym przez nas umowom mamy nadzieję utrzymać wzrost przychodów z zagranicy w kolejnych kwartałach _ - zaznacza.

Historia kontaktów Kopeksu na rynku argentyńskim sięga lat 60-tych ubiegłego stulecia. W ostatnich latach Kopex realizował dostawy dwóch kompleksów ścianowych. Ponadto wśród zrealizowanych przedsięwzięć jest m. in. budowa i modernizacja zakładu wzbogacania węgla.

Zobacz, jak Kopex radził sobie na GPW w ostatnich trzech miesiącach

W III kwartale 2013 roku grupa Kopex na poziomie skonsolidowanym miała 388,8 mln zł przychodów ze sprzedaży, 39,83 mln zł zysku operacyjnego oraz 29,26 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej.

W analogicznym okresie roku 2012 było to odpowiednio: 531,97 mln zł przychodów ze sprzedaży, 60,19 mln zł zysku operacyjnego oraz 42,64 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej.

_ - Na bazie analizy obecnych zamówień i toczących się rozmów w sprawie kolejnych kontraktów widzę, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że w IV kwartale uda nam się powtórzyć wyniki, które wypracowaliśmy w III kwartale. Oczywiście, choć może być lekka różnica in plus lub in minus, to nie będą to duże wahnięcia. Liczę, że podobne wyniki uda nam się utrzymać również w I i II kwartale 2014 roku _- prognozował Józef Wolski w listopadzie zeszłego roku. Wyniki za IV kwartał do dziś nie zostały podane.

Grupa Kopex jest producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego na świecie. Zajmuje się specjalistycznymi usługami dla górnictwa, w tym drążeniem szybów pionowych i chodników poziomych oraz realizacją budowy kopalń pod klucz.

W swojej strukturze ma również firmy dostarczające specjalistyczne urządzenia elektryczne oraz systemy przeciwwybuchowe mające zastosowanie w górnictwie. Grupa Kopex obsługuje inwestycje w przemyśle wydobywczym w Polsce i Europie oraz na rynkach górniczych świata: Australii, Chinach, RPA.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kopex, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz