Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kopex
19.11.2013 19:53

Kopex zapowiada inwestycję za 1,7 mld złotych

- Im dłużej przyglądamy się temu projektowi tym bardziej jesteśmy przekonani, że budowa kopalni jest możliwa - powiedział Krzysztof Jędrzejewski przewodniczący Rady Nadzorczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kopex)

W 2015 r. grupa Kopex chce rozpocząć budowę kopalni węgla kamiennego w Przeciszowie koło Oświęcimia (Małopolskie), za ok. 1,7 mld zł. Pierwsze wydobycie planowane jest na 2018 rok, a okres wydobycia wynosić będzie 30 lat. Pracę znajdzie docelowo ponad tysiąc osób. Dziś przedsięwzięcie pozytywnie zaopiniowała rada nadzorcza spółki.

Z analiz inwestora wynika, że - dzięki zastosowanej technologii - koszty wydobycia węgla w nowej kopalni mogą być nawet o połowę niższe niż obecnie średnio w górnictwie.

_ Jednostkowy koszt produkcji wyniesie między 142 a 200 zł za tonę _ - podał Kopex w komunikacie prasowym. Średnio w polskim górnictwie węgla kamiennego w ciągu trzech kwartałów tego roku wydobycie każdej tony węgla kosztowało 299,01 zł; koszt był o 68 groszy wyższy od średniej ceny węgla w tym okresie.

Projekt budowy nowej kopalni był analizowany w Kopeksie od blisko dwóch lat. Dziś spółka podała, że jej rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała projekt realizacji inwestycji. Decyzja zapadła po analizie raportu przygotowanego przez ekspertów zewnętrznych, a także uzasadnienia zarządu.

Zasoby węgla energetycznego w tym rejonie, możliwe do opłacalnego wydobycia, szacowane są na 131 mln ton. Kopalnia ma wydobywać średnio ok. 3 mln ton rocznie i zatrudniać ok. 1050 pracowników. Pierwszy węgiel ma pojawić się w 2018 r., po trzech latach inwestycji.

Większość środków na budowę ma pochodzić od zewnętrznego inwestora; pozostała część to środki własne grupy Kopex. Zdaniem szefa rady nadzorczej Kopeksu Krzysztofa Jędrzejewskiego do wejścia w pełną fazę realizacji projektu potrzeba również uzgodnienia z potencjalnymi odbiorcami węgla, a przede wszystkim zapewnienia finansowania w oparciu o banki i potencjalnych partnerów.

_ - Im dłużej przyglądamy się temu projektowi tym bardziej jesteśmy przekonani, że budowa kopalni jest jak najbardziej możliwa. Kolejne analizy, które widzieliśmy potwierdzają opłacalność podjęcia tej kierunkowej decyzji _- powiedział Krzysztof Jędrzejewski przewodniczący Rady Nadzorczej.

Obecnie dopracowywane są kwestie związane z różnego rodzaju ryzykiem oraz raport środowiskowy. Następnie Spółka wystąpi o koncesję na eksploatację złoża. Z analiz wynika, że jest w nim węgiel energetyczny o dobrych parametrach jakościowych, co w połączeniu z planowanymi niskimi kosztami wydobycia wskazuje na wysoką rentowność inwestycji. Niedługo zaprezentowany zostanie projekt budowy kopalni wraz z podstawowymi danymi dotyczącymi budowy.

Rada Nadzorcza zobowiązała Zarząd Kopex S.A. do stałego monitorowania projektu i informowania o budowie kopalni, szczególnie przy przekazywaniu kwartalnych raportów zawierających kluczowe informacje.

Zdaniem przewodniczącego Rady Nadzorczej, Krzysztofa Jędrzejewskiego, do wejścia w pełną fazę realizacji potrzeba również uzgodnienia z potencjalnymi odbiorcami, a przede wszystkim zapewnienia finansowania w oparciu o banki i potencjalnych partnerów.

Nakłady inwestycyjne wyniosą 1,7 mld zł. Większość pieniędzy będzie pochodziła od zewnętrznego inwestora, pozostała część nakładów pozostanie uzupełniona własnymi środkami. Pierwsze wydobycie planowane jest na 2018 rok, a okres wydobycia wynosić będzie 30 lat.

Kopalnia ma powstać w Przeciszowie koło Oświęcimia. Proces wydobywczy ma być w pełni zautomatyzowany. Zakład nie będzie miał szybów, a węgiel będzie udostępniony tzw. upadowymi (pochyłymi chodnikami, drążonymi za pomocą specjalnej tarczy). Złoże węgla zaczyna się ok. 300 metrów pod ziemią.

Projekt budowy kopalni był w Kopeksie analizowany od około dwóch lat. W tym czasie nastąpiło m.in. badanie złoża i stworzenie wstępnego studium wykonalności, a także założeń biznesplanu i ocena ryzyka związanego z projektem. Aby rozpocząć inwestycję, Kopex musi też wystąpić do resortu środowiska o koncesję na eksploatację węgla.

Tagi: kopex, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz