Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koszty wytwarzania miedzi spadną. Po to KGHM wyprodukuje prąd

0
Podziel się

Ostatnia inwestycja spółki w tym zakresie to dwa bloki gazowo-parowe działające w Polkowicach i Głogowie.

Koszty wytwarzania miedzi spadną. Po to KGHM wyprodukuje prąd
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)
bErxXZWZ

Zaangażowanie KGHM Polska Miedź w projekty energetyczne w długim terminie pozwoli zatrzymać rosnące koszty energii elektrycznej, to zaś spowoduje ograniczenie kosztów wytwarzania miedzi - podkreślił w rozmowie z PAP prezes holdingu Herbert Wirth.

Jak dodał, przemysł metali nieżelaznych zużywa bardzo dużo energii elektrycznej. _ Jesteśmy drugim największym odbiorcą energii elektrycznej w kraju. Wzrost kosztów energii rzutuje na koszty wytwarzania miedzi _ - zaznaczył Wirth.

Bezpieczeństwo energetyczne spółkom wydobywczym i przetwórczym należącym do miedziowego holdingu mają gwarantować m.in. własne źródła wytwórcze energii elektrycznej. Ostatnia tego typu inwestycja to dwa bloki gazowo-parowe działające w Polkowicach i Głogowie. Siłownie wytwarzają z gazu pochodzącego z krajowych złóż energię elektryczną i cieplną. Dzięki tym inwestycjom KGHM zapewni sobie 25 proc. zapotrzebowania na energię. _ To niezwykle istotne zabezpieczenie przed ewentualnym blackoutem, w dłuższym terminie pozwoli też zatrzymać ewentualny wzrost cen energii _ - podkreślił.

bErxXZXb

Wymieniając inne duże projekty energetyczne, w które angażuje się KGHM, wskazał plany budowy bloku gazowego w Elektrowni Blachownia. _ To projekt, który chcemy realizować z Tauronem. Został on zamrożony do roku 2016 r. _ - mówił Wirth.

Na początku września spółki KGHM, Enea i Tauron podpisały z PGE umowę o odkupieniu po 10 proc. udziałów w PGE EJ1 - spółce odpowiedzialnej za budowę i eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. _ Wierzymy w to, że pomimo dużych nakładów koszt wytworzenia jednego megawata energii w elektrowni atomowej będzie niższy niż jej koszt wytworzenia z węgla czy gazu _ - podkreślił prezes KGHM.

Jak przypomniał, miedziowy holding zainteresowany jest wydobyciem uranu. _ Pod kątem naszego programu jądrowego chcemy zdefiniować takie projekty uranowe zagranicą, które zabezpieczyłyby w 100 proc. wsad do elektrowni. To nastąpi nie wcześniej niż w 2025 r., do tego czasu szukamy bezpiecznych złóż w Kanadzie i Namibii _ - poinformował Wirth.

Ostatnim z projektów energetyczny, w które chce się angażować KGHM, to odnawialne źródła energii. _ Jestem zwolennikiem fotowoltaiki i tę działkę chcemy rozwijać w kopalni w Chile _ - podsumował Wirth.

bErxXZXh
bErxXZXC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)