Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kri
14.02.2014 14:30

Kredyt Inkaso planuje inwestycje na sto milionów złotych

Wczoraj po sesji spółka podała wyniki za trzeci kwartał 2013/2014.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

Kredyt Inkaso planuje na rok obrotowy 2014/2015 inwestycje na poziomie 100 mln zł, z czego minimum 50 mln zł trafić ma na zakupy wierzytelności w Rumunii. W Polsce spółka negocjuje obecnie współpracę przy windykacji portfela bankowego o wartości kilkuset mln zł - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

_ - Planem na nowy rok obrotowy są inwestycje w portfele wierzytelności na poziomie 100 mln zł _ - powiedział prezes Paweł Szewczyk (na zdjęciu).

Przedstawiciele spółki poinformowali, że w roku obrotowym 2014/2015 (rok obrotowy Kredyt Inkaso rozpoczyna się w kwietniu - PAP) planują zainwestować minimum 50 mln zł w Rumunii, która jest ich zdaniem obecnie najbardziej perspektywicznym rynkiem Europy Środkowo-Wschodniej.

_ Podaż pakietów wierzytelności w Rumunii jest duża, a na tym rynku działa zaledwie trzech liczących się graczy. Łączne zobowiązania Rumunów wynoszą około 51,5 mld euro, z czego poziom kredytów niespłacanych regularnie wynosi prawie 22 proc. _ - powiedział Szewczyk.

Obecna wartość nominalna portfela spółki w Rumunii to 850 mln lejów rumuńskich, czyli ok. 790 mln zł. Cały portfel zawierający wierzytelności z rynku polskiego, rumuńskiego, bułgarskiego oraz rosyjskiego wart jest aktualnie 3,6 mld zł., z czego 66 proc. stanowią wierzytelności detaliczne, a 33 proc. długi korporacyjne.

Przedstawiciele spółki podali na konferencji, że w marcu Kredyt Inkaso rozpocznie świadczenie usług windykacji na zlecenie portfela korporacyjnego zabezpieczonego hipotecznie, który kupiło na rynku rumuńskim konsorcjum banków inwestycyjnych. Wartość tego portfela to 1,5 mld lejów rumuńskich, czyli prawie 1,4 mld zł. W minionym kwartale spółka zawarła ponadto umowę ramową o współpracy na rynku rumuńskim z Unicredit Consumer Finance.

W przyszłym roku obrotowym spółka chce przeznaczyć 10-15 mln zł na zakup portfeli na rynku bułgarskim. Z kolei w Rosji Kredyt inkaso wstrzymuje się z inwestycjami na własny rachunek i koncentruje się na działaniu na zlecenie, głównie banków - do 31 marca spółka planuje podpisanie umów serwisowych z dwoma rosyjskimi bankami. Możliwa jest też współpraca z funduszem oraz świadczenie usług typu asset management.

Zarząd Kredyt Inkaso podał również, że spółka negocjuje obecnie podpisanie kolejnej tzw. umowy subpartycypacji portfela wierzytelności z polskim bankiem. Wartość nominalna portfela to kilkaset mln zł. Subpartycypacja oznacza, że wszystkie wpływy z portfela, jak również koszty związane z jego windykacją znajdą się po stronie Kredyt Inkaso. Nie nastąpi jednak prawna cesja, czyli przekazanie wierzytelności, i wszystkie zobowiązania będą regulowane przez klientów na konta banku, po czym bank będzie przekazywał te środki do Kredyt Inkaso. Po trzech latach spółka ma przejąć portfel.

Na rynku krajowym spółka wiąże również w nowym roku obrotowym duże nadzieje ze współpracą z jedną z firm ubezpieczeniowych. Współpraca ma dotyczyć windykacji klientów zalegających ze składkami, głównie związanymi z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Kredyt Inkaso spodziewa się w związku z tym obsługiwać ok. 15 tys. spraw miesięcznie. Spółka widzi perspektywy również na rynku serwisowania wierzytelności dla SKOK-ów. W trzecim kwartale Kredyt Inkaso zawarł pierwszą tego typu umowę w Polsce, z jedną z dużych kas, nie podając jednak jej nazwy.

W zakresie finansowania inwestycji spółka nie wyklucza emisji w kolejnych miesiącach obligacji o wartości kilkudziesięciu mln zł.

_ Nie jest wykluczone, że zwrócimy się do inwestorów z taką propozycją, jeżeli rynek rumuński w dalszym ciągu będzie tak atrakcyjny _ - powiedziała na konferencji Krystyna Gottman, dyrektor finansowa spółki.

W trzecim kwartale roku obrotowego 2013/2014 Kredyt Inkaso wyemitowało obligacje o wartości 70 mln zł z marżą 4,2 proc. i 4,4 proc. Za te środki spółka wykupiła przed terminem obligacje o wartości 60 mln zł. Koszty związane z wykupem obciążyły wyniki spółki w minionym kwartale kwotą ok. 0,6 mln zł.

Wczoraj po sesji Kredyt Inkaso podało wyniki za trzeci kwartał 2013/2014. Zysk netto spółki wyniósł 7,8 mln zł wobec 6,2 mln zł rok wcześniej. Przychody wzrosły do 21,1 mln zł z 18,6 mln zł.

Tagi: kri, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz