Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Krezus otrzymał koncesję na poszukiwanie boksytów w Gwinei

0
Podziel się

Boksyty są głównym źródłem aluminium i największe ich złoża znajdują się właśnie w Gwinei.

Krezus otrzymał koncesję na poszukiwanie boksytów w Gwinei
(materiały prasowe)
bDIctnlx

*Spółka Krezus Mining Guinee SA (KMG) dostała przedwczoraj od rządu Gwinei trzyletnią odnawialną koncesję na poszukiwania boksytów. Region ten nie jest jednak stabilny politycznie i inwestycje tam mogą wiązać się ze znacznym ryzykiem. *

Przyznana 8 lipca przez Ministra Górnictwa i Geologii Republiki Gwinei koncesja, dotyczy obszaru 177 kilometrów kwadratowych w prefekturze Boffa. Gwinejskie ministerstwo zobowiązało się przeznaczyć do dyspozycji KMG wyszkolone kadry, które mają pomóc prowadzić prace poszukiwawcze. W ramach przyznanej koncesji, KMG jest zobowiązany do rozpoczęcia prac poszukiwawczych w ciągu sześciu miesięcy i do przeznaczenia na prace środków adekwatnych do wyników prowadzonych poszukiwań. Istotny jest również fakt, że wszelkie cła i opłaty za import sprzętu i materiałów koniecznych do przeprowadzenia poszukiwań przez KMG zostały uchylone przez Ministerstwo Gospodarki i Finansów.

Boksyty są głównym źródłem aluminium i największe ich złoża znajdują się właśnie w Gwinei – szacowane są na 7,4 mld ton. Jednak kraj ten znajduje się dopiero na piątym miejscu, jeżeli chodzi o wydobycie tego surowca. Według danych US Geological Survey, wyniosło ono w 2010 roku 17,4 mln ton, podczas gdy w Australii, która jest największym producentem boksytów, w tym samym okresie było to 68,4 mln ton. Widoczny jest zatem potencjał tej inwestycji, martwić jednak może sytuacja polityczna w Gwinei.

bDIctnlz

W lutym tego roku w Gwinei wybuchły zamieszki związane z zaplanowanymi na maj wyborami parlamentarnymi, wywołane postrzeganym brakiem przejrzystości w przygotowaniach do wyborów. W ich wyniku zginęło dziewięć osób a 220 zostało rannych, przede wszystkim jako skutek otwarcia ognia do protestujących przez służby bezpieczeństwa. Protesty spowodowały również zamieszki na tle etnicznym i ostateczna data wyborów była w związku z tym kilkakrotnie przekładana. Mają się one teraz odbyć 29 września.

W rozmowie z Money.pl, prezes Krezusa Paweł Konzal wyjaśnił jednak, że na tle afrykańskich krajów, sytuacja w Gwinei jest w gruncie rzeczy stabilna. _ - Do tej pory nie było zagrożenia bezpieczeństwa jeśli chodzi o prowadzenie biznesu w Gwinei. Poza tym, zarzad KMG ma 10-letnie doświadczenie życia i prowadzenia tam interesów - _ przekonuje Konzal.

Szef spółki dodaje, że w prefekturze Boffa KMG poszukiwać będzie wyłącznie boksytów, co wynika m.in. z warunków przyznanej koncesji, natomiast w regionie Mandiana działania spółki skupią się na poszukiwaniu złóż złota. Poproszony o określenie szans na znalezienie surowców Paweł Konzal powiedział, że w Gwinei znajduje się około 30 procent światowych złóż boksytów, natomiast na pytanie dotyczące ich wielkości i jakości pozwolą odpowiedzieć badania i prace poszukiwawcze, których rozpoczęcie planowane jest w tym roku.

- _ Krezus przyjął w czerwcu nową strategię na lata 2013 -2016 i w oparciu o know how Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych - najstarszą i największą polską spółkę zajmującą się badaniami geofizycznymi - której właścicielem jest główny udziałowiec Krezus SA, prowadzić będzie poszukiwania - mówi nam Paweł Konzal. _

bDIctnlF

Zapytany o środki, jakie przeznaczone zostaną na inwestycję, wyjaśnił: _ - W przypadku koncesji na poszukiwania boksytów koszty nie zostały podane, gdyż inwestycje w poszukiwania będą wynikać z postępu w pracach i wyników kolejnych etapów badań. W pierwszej kolejności wykonamy badania zdjęć satelitarnych i badania geofizyczne, których łączny koszt nie przekracza 200 tysięcy dolarów. _

Notowania Krezusa od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy pozytywnie zareagowali na informacje o udzieleniu koncesji, co poskutkowało wzrostem notowań spółki Krezus SA o prawie trzy procent. Wczoraj cena zamknięcia po raz pierwszy od blisko miesiąca wyniosła 18 złotych i dzisiaj dalej wzrasta.

bDIctnma
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)