Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kru
13.03.2014 06:34

Kruk planuje ekspansję. Chcą windykować Niemców

Spółka podkreśla, że nadal chce się koncentrować na polskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KRUK SA)
Piotr Krupa, prezes spółki Kruk

W drugiej połowie roku Kruk zamierza wejść na kolejny rynek europejski. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem są Niemcy oraz Hiszpania. Mimo tego firma nadal traktuje polski rynek priorytetowo.

Kruk, spółka zajmująca się windykacją należności, nie planuje przejmować na nowym rynku firm, które już tam działają, lecz zbudować biznes od podstaw.

- _ Naszą preferencją jest budowa organizacji od podstaw. W porównaniu do akwizycji, proces budowy firmy jest dłuższy i w perspektywie 2014 może przynieść ujemny wynik na swojej działalności _ - tłumaczy dla Money.pl prezes Kruka, Piotr Krupa.

Prezes firmy podkreśla, że przy badaniu potencjału rynków, na których chce zaistnieć firma, branych jest pod uwagę kilka kryteriów.

-_ Zwracamy uwagę na liczbę mieszkańców, czy też poziom finansowania konsumenckiego. Z dużymi ambicjami spoglądamy także na kraje Europy Zachodniej. Wiemy, że różnią się one między sobą, ale można na nich spotkać znane nam międzynarodowe firmy, z którymi konkurujemy od lat w Polsce oraz innych rynkach, na których prowadzimy działalność. W tej chwili najbardziej prawdopodobne jest wejście do Hiszpanii lub Niemiec _- dodał dla Money.pl prezes Krupa.

Firma jest już obecna w Rumunii, Czechach oraz na Słowacji. Mimo chęci rozszerzenia działalności na kolejne kraje, traktuje działalność w Polsce jako swój priorytet. Ze względu na wydarzenia na Ukrainie, firma chwilowo zrezygnowała z wejścia na rynek rosyjski.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w tym roku poziom niespłacalnych kredytów konsumenckich w naszym kraju wyniesie 28 mld złotych. Jak można przeczytać w raporcie przygotowanym przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych, największą dynamikę wzrostu tego rynku widać było w ostatnich trzech latach. Firmy windykacyjne najwięcej posiadają tzw. należności własnych, czyli skupionych od wierzycieli pierwotnych np. banków.

Notowania spółki Kruk w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kruk podtrzymuje, że chciałby w tym roku poprawić wyniki o kilkanaście procent. W 2013 roku spółka zarobiła o 20 procent więcej osiągając zysk na poziomie 97,8 mln złotych. W samym czwartym kwartale firma zarobiła 17,6 mln złotych. Wynik jest nieznacznie lepszy od oczekiwań rynku. Wartość zakupionych przez firmę niespłaconych kredytów wynosiła na koniec zeszłego roku 17,9 mld złotych.

ZOBACZ, co na nowym forum internauci piszą o spółce Kruk i o pozostałych spółkach z GPW

Czytaj więcej w Money.pL

Tagi: kru, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz