Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kurs Śnieżki odbija. Dzięki Ukrainie?

0
Podziel się:

W wyniku kryzysu politycznego oraz mocnej dewaluacji hrywny, spadek sprzedaży na Ukrainie wyniósł niemal 42 procent.

Kurs Śnieżki odbija. Dzięki Ukrainie?
(materiały prasowe)
bEUmHith

Uspokojenie sytuacji na Ukrainie pozytywnie wpływa na notowania producenta farb Śnieżka. Kurs od dwóch tygodni nieznacznie rośnie i jest już najwyżej od połowy kwietnia.

Ukraina to po Polsce drugi największy rynek zbytu Śnieżki - jeszcze w 2012 roku spółka sprzedawała tam 23 proc. sumy produkcji. Rok później struktura nieznacznie się zmieniła, jednak załamanie nastąpiło dopiero na początku tego roku. W wyniku kryzysu politycznego oraz mocnej dewaluacji hrywny, spadek sprzedaży wyniósł niemal 42 procent w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku.

bEUmHitj

źródło: Śnieżka

Całkiem dobrze wygląda jednak sprzedaż na rynku krajowym. Wzrost w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku wyniósł niemal 19,4 procent. Głównie dzięki temu przychody w pierwszym zamknęły się w sumie na poziomie 111,6 miliona złotych (o 2 proc. więcej, niż rok wcześniej). Spółce nie udało się jednak utrzymać rentowności sprzedaży - zysk operacyjny spadł o 22 proc. do 8,1 miliona złotych, zaś wynik netto do 5,5 miliona złotych, czyli około 15 procent rok do roku.

Czy rosnąca sprzedaż w Polsce się utrzyma? Zdaniem Piotra Mikruta, prezesa Śnieżki, wynik to z jednej strony efekt bardzo łagodnej zimy oraz powracającej koniunktury w Polsce. _ - To był bardzo dobry kwartał, właściwie dla całej branży. Nie umiem jednak odpowiedzieć, czy ta tendencja będzie kontynuowana w dalszej części roku. Chcę wierzyć, że tak. Jedno jest natomiast pewne - nie ma co liczyć na podobną dynamikę w kolejnych kwartałach - _ powiedział Money.pl Piotr Mikrut.

Wartość rynku farb i lakierów szacowana jest na około 2 miliardy złotych. Śnieżka to jeden z większych producentów, z udziałem na poziomie około 16 procent. Nieco większy kawałek tortu należy do Akzo Nobel (sprzedawcy marek Nobiles, Dulux, Hammerite) oraz PPG (Dekoral, Domalux).

bEUmHitp

Notowania Śnieżki od początku roku

Firma obecnie jest wobec decyzji o wysokości dywidendy - 2 czerwca walne rozpatrzy propozycję zarządu wypłaty 2,5 zł na akcję, tyle samo ile w 2012 roku. Dniem dywidendy ma być 17 czerwca, a wypłaty - 1 lipca. W poprzednich latach spółka wypłacała mniej - w 2011 roku było to 1,35 zł, rok wcześniej 1,7 zł na akcję.

bEUmHitK
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)