Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paulina Pacuła
|

Lenowo przejmuje linię produktową IBM

0
Podziel się:

Wartość transakcji to 2,3 mld dolarów. Dwa miliardy zostaną wypłacone w gotówce, a reszta w akcjach Lenovo.

Yang Yuanqing, prezes Lenovo
Yang Yuanqing, prezes Lenovo (World Forum Davos)
bEJYjLrF

Lenovo oraz IBM zawarły umowę, w ramach której Lenovo planuje przejąć od IBM linię x86. Wartość transakcji to 2,3 mld dolarów. Dwa miliardy zostaną wypłacone w gotówce, a reszta w akcjach Lenovo.

- _ Transakcja ta pokazuje naszą chęć inwestowania w biznes, który może wesprzeć wzrost i rozwój naszej strategii PC Plus _ - mówi Yang Yuanqing, prezes i CEO Lenovo (na zdjęciu).

Umowa obejmuje przejęcie przez Lenovo serwerów oraz powiązanego oprogramowania, komponentów sieciowych i usług utrzymaniowych dedykowanych do platformy x86.

bEJYjLrH

Przy tej linii produkcyjnej pracuje w sumie 7,5 tysiąca pracowników IBM na całym świecie, włączając w to tych zatrudnionych w głównych centrach np. Raleigh, Szanghaj, Shenzhen czy Tajpej. Wszyscy dostaną ofertę zatrudnienia w Lenovo.

Mimo to IBM nie rezygnuje z tworzenia i rozwijania portfolio oprogramowania na systemy operacyjne Windows i Linux dedykowanych dla platformy x86. Po sfinalizowaniu transakcji, Lenovo przejmie obszar związany z obsługą klienta i utrzymaniem. IBM będzie wciąż świadczył usługi utrzymania sprzętu.

To kolejny etap wieloletniej współpracy obu firm, której początki sięgają 2005 r. Wtedy to Lenovo przejęło od IBM jego dział PC, który obejmował linię PC ThinkPad.

Dla IBM to kolejny krok po ogłoszeniu w ostatnich dniach ponad 1 mld dolarów inwestycji w nowo powstałą grupę IBM Watson Group i 1,2 mld dolarów w rozwój oferty cloud computing w 15 krajach na 5 kontynentach.

bEJYjLrN

- _ Ta umowa umożliwi IBM skoncentrowanie się na innowacjach w zakresie systemów i oprogramowania, czyli na strategicznych dziedzinach naszego biznesu, miedzy innymi w zakresie big data i chmury _ - mówi Steve Mills z zarządu IBM Software and Systems.

W trakcie finalizowania transakcji, obie firmy nie planują przeprowadzić żadnych zmian w swoich obecnych niezależnych działaniach związanych z funkcjonowaniem linii serwerowych np. obsłudze klienta czy dostępności produktów.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJYjLsi
ibm
business news
strategie firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)