Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Leszek Czarnecki tworzy nowy bank - Getin Noble Bank Hipoteczny

0
Podziel się

Bank działalność może rozpocząć już w 2017 roku. Na tym będzie się skupiał.

Leszek Czarnecki tworzy nowy bank - Getin Noble Bank Hipoteczny
(Reporter Poland)
bEhbyDfV

Getin Noble Bank, należący do miliardera Leszka Czarneckiego (na zdjęciu), złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wyrażenie zgody na zmianę statutu BPI Banku Polskich Inwestycji i utworzenie na jego podstawie banku hipotecznego. Getin Noble Bank Hipoteczny rozpocznie działalność operacyjną w 2017 roku.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany bezpośrednio i pośrednio przez Leszka Czarneckiego. W rękach czwartego najbogatszego Polaka, którego majątek jest wyceniany na około 5 miliardów złotych, jest jest także Idea Bank oraz 5 mniejszych zagranicznych banków: Romanian International Bank, PSA Idea Bank-Ukraina, Idea Bank-Białoruś, Idea Bank-Rosja i Białoruski Bank Małego Biznesu.

W pierwszych latach działalności Getin Noble Bank Hipoteczny będzie skupiał się na obsłudze i pozyskiwaniu finansowania dla portfeli kredytów hipotecznych nabytych od Getin Noble Banku. W perspektywie średnioterminowej grupa nie wyklucza wprowadzenia do oferty produktów oferowanych wyłącznie przez nowy podmiot.

bEhbyDfX

- Obecnie portfel aktywów hipotecznych finansujemy za pomocą depozytów od klientów indywidualnych oraz obligacji. Zgodnie z przyjętą strategią Getin Up zarząd banku uznał, że stworzenie w ramach grupy banku hipotecznego pozwoli na obniżenie kosztów finansowania poprzez wykorzystanie listów zastawnych, jak również przyczyni się do poprawy struktury bilansu banku - powiedział prezes Krzysztof Rosiński, cytowany w komunikacie.

Rolą nowego podmiotu będzie pozyskiwanie finansowania długoterminowego poprzez emisje listów zastawnych.

- Podjęte działania wynikają z dbałości o bezpieczne funkcjonowanie banku i mają na celu spełnienie regulacji nadzorczych, w tym przygotowanie się do wdrożenia długoterminowej miary płynności NSFR - dodał Rosiński.

Bank podał, że docelowo Getin Noble Bank Hipoteczny, poza hipotecznymi listami zastawnymi, będzie emitować publiczne listy zastawne, wykorzystując jako zabezpieczenie udzielone w przeszłości i udzielane obecnie przez grupę kredyty dla jednostek samorządu terytorialnego.

bEhbyDgd

BPI Bank Polskich Inwestycji S.A. jest spółką należącą do Getin Noble Bank w wyniku transakcji sprzedaży 100 proc. akcji spółki przez poprzedniego akcjonariusza, Dexia Kommunalkredit Bank AG z siedzibą w Wiedniu. Bank, należący przed 28 marca 2013 r. do grupy Dexia, i działający wówczas pod firmą Dexia Kommunalkredit Bank Polska, uczestniczył w wielu transakcjach finansowania samorządów lokalnych, podmiotów zależnych od samorządów oraz projektów infrastrukturalnych.

Czytaj więcej w Money.pl

bEhbyDgy
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)