Notowania

business news
01.09.2013 10:14

Libet skupia się na segmencie premium i wychodzi za granicę

Pierwsze zamówienia płyną ze Słowacji. W ciągu kilku lat przychody z eksportu mają przekroczyć 15 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Libet S.A.)

Producent kostki brukowej, giełdowa spółka Libet, w pierwszym półroczu 2013 roku poprawił rezultaty na wszystkich poziomach i wypracował 73,6 mln złotych przychodów. Zawdzięcza to znacznej obniżce kosztów i koncentracji na segmencie premium. Ze swoją ofertą próbuje zwojować rynki zagraniczne.

na zdjęciu prezes Libetu Thomas Lehmann

Ograniczanie kosztów oraz skupienie się na sprzedaży najbardziej rentownych produktów pozwoliło spółce na wypracowanie w pierwszym półroczu zysku operacyjnego na poziomie 3,6 mln złotych wobec 1,7 mln złotych straty w analogicznym okresie zeszłego roku. Na czysto Libet zarobił w tym okresie 178 tysięcy złotych wobec 4,7 mln złotych straty w pierwszej połowie 2012 roku.

Koncentracja na segmencie premium wpłynęła na wzrost marż do 23,3 procent z 16,6 przed rokiem. Spółka skupia się na produktach wyższej jakości. W pierwszej połowie roku sprzedaż nowych produktów wzrosła o ponad 80 procent rok do roku.

_ _ - Pomimo bardzo niekorzystnych warunków pogodowych możemy być zadowoleni z wypracowanych rezultatów. Ze względu na przedłużającą się zimę obrót rozpoczęliśmy w zasadzie dopiero w połowie maja, a na ten moment sprzedaż naszych nowości produktowych jest wyższa niż w całym 2012 roku. Istotny wzrost marży na sprzedaży dowodzi, że strategia koncentracji na produktach z najwyższej półki jest słuszna _ - _mówi prezes Thomas Lehmann, Prezes Zarządu Libet .

W spółce zaszedł szereg zmian, dzięki którym udało się osiągnąć istotne oszczędności. Wydatki zostały zmniejszone w takich obszarach jak remonty zimowe, koszty stałe produkcji czy koszty finansowe. Dodatkowo redukcja zatrudnienia przełożyła się na niższe koszty wynagrodzeń. W pierwszym półroczu Libet wydłużył również harmonogram finansowania. Obniżeniu uległa rata kapitałowa, a spłata kredytu została dostosowana do sezonowości - Libet będzie ponosił mniejsze obciążenia zimą. Wpłynie to na polepszenie przepływów pieniężnych.

Spółka wychodzi też poza granicę. Do czerwca zrealizowała pierwsze zamówienia płynące ze Słowacji. Na ten rynek przygotowana została specjalna oferta. Spółka ma w tym regionie także swojego przedstawiciela. W planach jest osiągnięcie w ciągu kilku lat przychodów z eksportu rzędu 15-18 mln złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Libet liczy na wyższy zysk. Co z dywidendą? Nakłady inwestycyjne Libetu w 2013 roku wyniosą około 5 mln zł - powiedział PAP Gronostaj.
Dywidenda Libetu. Tyle dostaniesz ZWZ Libetu zdecydowało o wypłacie 0,4 zł dywidendy na akcję z zysku za 2011.
Libet szacuje tegoroczne wydatki inwestycyjne Producent kostki brukowej Libet szacuje swoje nakłady inwestycyjne w 2012 roku na ok. 16 mln złotych. W połowie marca jej prezes informował, że Libet wyda w tym roku na inwestycje 16-20 mln złotych.
Tagi: business news, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz