Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lider polskiego IT ma umowę z agencją kosmiczną

0
Podziel się:

Asseco Poland, firma kierowana przez Adama Górala (na zdj.) stworzy aplikację z dziedziny nawigacji satelitarnej, z której korzystać będzie transport powietrzny, morski i lądowy.

Lider polskiego IT ma umowę z agencją kosmiczną
(Asseco)
bFfjsUeZ

To druga umowa na rynku, którego wartość szacuje się na 240 miliardów euro.

W ramach zawartej umowy Asseco stworzy aplikację, której celem będzie poprawa i weryfikacja działania europejskiego systemu EGNOS w oparciu o symulacje. EGNOS, czyli European Geostationary Navigation Overlay Service, zwiększa precyzję wskazań systemów nawigacji satelitarnej, jak GPS, z którego korzysta transport powietrzny, morski i lądowy.

To nie pierwsza współpraca firmy z Europejską Agencją Kosmiczną. Wcześniej stworzony został analizator danych SBAS Data Analysis Tool Set, który wykorzystywany jest na przykład podczas podchodzenia samolotu do lądowania.

bFfjsUfb

- _ Systemy GPS umożliwiają lokalizację z dokładnością rzędu 10 metrów. Dlatego w komunikacji drogowej, a w szczególności powietrznej są uzupełniane innymi systemami, których dokładność wzrasta do 1-2 m. Nasz SBAS Data Analysis Tool Set niezbędny jest przy ich rozwijaniu i wykrywaniu różnych anomalii _ - wyjaśnia Paweł Seliga z Departamentu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa w Asseco Poland.

W 2012 roku Polska została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dzięki temu firmy takie jak Asseco mają dostęp do rynku związanego z cywilnym użyciem rozwiązań stosowanych w kosmosie, którego wartość szacowana jest na blisko 240 miliardów euro.

Wcześniej Asseco współpracowało z agencjami i instytucjami NATO. Zapoczątkowała to kooperacja z Joint Analysis Lessons Learned Centre w Portugalii. Stworzony wówczas system, który analizował operacje wojskowe, był wdrażany w latach 2003 – 2005 i do tej pory jest rozwijany. W 2007 roku firma realizowała projekty dotyczące budowy i dostawy infrastruktury dla polskiego ośrodka szkoleniowego NATO JFTC w Bydgoszczy oraz podobnego ośrodka w Norwegii - czytamy w raporcie rządowej Akademii PARP.

Asseco Poland jest największą spółką informatyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ponad 80 procent jego przychodów stanowi sprzedaż własnego oprogramowania oraz związanych z nim usług. Grupa działa w blisko 40 krajach, nie tylko europejskich, bo również w Izraelu, USA, Japonii i Kanadzie, Rosji, Gruzji czy Kazachstanie. Spółki grupy są notowane na Warszawskiej GPW, Tel Aviv Stock Exchange, a także na amerykańskim NASDAQ Global Markets.

bFfjsUfh

W trzecim kwartale 2014 roku zysk netto grupy Asseco Poland wyniósł 85,3 mln złotych. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 r. grupa Asseco Poland wypracowała 268,5 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, 459,2 mln zł zysku operacyjnego, 659,5 mln zł EBITDA (zysk przed uwzględnieniem odsetek, podatków i amortyzacji) i 4,4 mld zł przychodów.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfjsUfC
business news
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)