Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Livechat Software dziś debiutuje na GPW, ale celuje w USA

0
Podziel się:

Spółka, która jest producentem komunikatorów internetowych, zadebiutuje dzisiaj na warszawskim parkiecie. Prezes firmy Mariusz Ciepły podkreśla, że to jedynie etap pośredni. Nie wyklucza, że spółka wejdzie na giełdę w USA.

Mariusz Ciepły
Mariusz Ciepły (materiały prasowe)

Spółka, która jest producentem komunikatorów internetowych, zadebiutowała dzisiaj na warszawskim parkiecie. Na otwarciu jej akcje zyskały ponad 4 procent. Prezes firmy Mariusz Ciepły podkreśla, że GPW to jedynie etap pośredni. Nie wyklucza, że spółka wejdzie na giełdę w USA.

Do obrotu na GPW zostało wprowadzonych 25 mln akcji serii A i 0,75 mln akcji serii B. W ramach poprzedzającej debiut oferty publicznej spółka sprzedała 3.237.500 akcji. Do inwestorów indywidualnych trafiło 226.625 sztuk, a do instytucjonalnych 3.010.875 sztuk.

Oferowane akcje stanowiły 12,57 proc. kapitału zakładowego i głosów. Ich cena była ustalona na 18,5 zł, co oznacza, że wartość oferty wyniosła 59,9 mln zł. _ - __ Jesteśmy zadowoleni z zainteresowania naszymi akcjami - _ podkreśla dla Money.pl Mariusz Ciepły, prezes zarządu LiveChat Software S.A. Nie ukrywa jednak, że były pewne obawy przed wejściem na GPW. _ - Wiązały się przede wszystkim z tym, że na warszawskiej giełdzie nie ma podobnej spółki, która mogłaby być benchmarkiem dla LiveChat Software _- wyjaśnia.

Ponieważ ofertą objęta była jedynie sprzedaż istniejących akcji, spółka nie uzyska żadnych wpływów ze sprzedaży. Dlaczego zatem pojawia na GPW?_ - Traktujemy wejście na giełdę jako naturalny krok w rozwoju spółki _ - tłumaczy dla Money.pl Mariusz Ciepły. Zwraca uwagę, że LiveChat Software jest kontrolowana przez porozumienie akcjonariuszy, w którego skład wchodzą jego założyciele i kluczowi pracownicy. - _ Obowiązuje nas roczny lock-up i trzyletnie, dodatkowe porozumienie o niesprzedawaniu akcji, ale to, że będą one notowane, a nasza praca w pewnym sensie „wyceniana” przez rynek publiczny, to istotna wartość i motywacja - _ podkreśla.

Prezes dodaje, że debiut w Warszawie to dla spółki etap pośredni. -_ Naszym najważniejszym rynkiem są Stany Zjednoczone i nie wykluczamy, że za jakiś czas akcje LiveChat Software będą notowane również na jednej z tamtejszych giełd - _ wyjaśnia dla Money.pl.

Livechat Software jest producentem oprogramowania typu live chat, które umożliwia właścicielom stron internetowych bezpośredni kontakt z odwiedzającymi ją klientami oraz udostępnia dodatkowe funkcjonalności, w tym narzędzia analityczne. Obecnie spółka ma ponad 7 tys. klientów w 89 państwach. Wśród nich znajdują się zarówno małe sklepy internetowe, jak i znane marki, np.: Orange, Bosch, Adobe, Kaspersky Lab czy Air Asia. Najważniejszy dla spółki rynek to USA, gdzie generuje około 45 proc. swojej sprzedaży.

Udział spółki w rynku oprogramowania typu live chat szacowany jest na około 7,2 proc., co daje jej trzecią pozycję na rynku po takich graczach jak Liveperson (21,9 proc.) i Zopin (8,5 proc.).

Livechat w roku obrotowym 2012 r.(rok obrotowy trwa od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r.) wypracował 11,2 mln zł przychodów wobec 5,48 mln zł rok wcześniej. Zysk netto spółki w 2012 r. wzrósł do 5,66 mln zł z 2,3 mln zł. EBITDA wyniosła zaś 7,3 mln zł przy 3,27 mln zł w 2011 r.

Prognoza na 2013 r. zakłada wypracowanie 17,9 mln zł przychodów, 12,63 mln zł EBITDA i 9,83 mln zł zysku netto. Prognoza na 2014 r. zakłada odpowiednio 25,32 mln zł, 18,95 mln zł i 14,9 mln zł.

W prospekcie emisyjnym napisano, że spółka wypłaciła dywidendę za 2011 r. oraz 2012 r. Obecna polityka w zakresie dywidendy zakłada, że zarząd spółki będzie rekomendował wypłatę całości zysku za dany rok obrotowy w formie dywidendy, chyba że pojawią się okazje inwestycyjne, które zapewniłyby spółce i akcjonariuszom wyższą stopę zwrotu niż wypłata dywidendy.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)