Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

LOT chwali się zyskiem. "Efekt dreamlinera"

0
Podziel się:

Mimo straty na działalności podstawowej - transporcie pasażerów, polski przewoźnik po raz pierwszy od 5 lat zakończył rok z zyskiem. W 2013 roku firma zarobiła 26 milionów złotych.

Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT.
Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT. (lot.com)

Mimo straty na działalności podstawowej - transporcie pasażerów, polski przewoźnik po raz pierwszy od 5 lat zakończył rok z zyskiem. W 2013 roku firma zarobiła 26 milionów złotych.

Prognozy, które pojawiły się w planie restrukturyzacji, miały być nieco lepsze niż wyniki osiągnięte w 2012 roku. Wtedy spółka zakończyła rok ze stratą 400 milionów złotych, z czego 146 milionów pochodziło z działalności podstawowej. Przesłane plany na 2013 rok do Komisji Europejskiej przewidywały mniejsze straty - 142 miliony złotych na przewozie osób i 196 złotych straty netto.

Opublikowane wyniki, już zatwierdzone przez audytorów, pokazały ostateczny zysk netto - po raz pierwszy od 2008 roku. _ - W tym roku mamy 26 mln zł zysku na działalności netto i minus 3,8 mln zł na działalności podstawowej; zaokrąglamy to do minus 4 mln zł. Wobec planu restrukturyzacyjnego oznacza to poprawę wyniku analogicznie o ponad 222 miliony zł i o ponad 138 milionów zł _ - pochwalił się na konferencji prasowej prezes PLL LOT Dariusz Mikosz.

Wypracowany zysk nie był spowodowany dobrą sytuacją makroekonomiczną, czyli na przykład niskimi cenami paliwa, bo te zostały zniwelowane przez wahania kursów walutowych. W zysku nie ma także odszkodowania, które zostało obiecane przez Boeninga za okres, kiedy dreamlinery nie wykonywały połączeń i stały na lotniskach.

Głównymi powodami, które odwróciły niekorzystny wynik z przewozu osób, była redukcja kosztów administracyjnych, restrukturyzacja personelu, oszczędności w zużyciu paliwa, czy zmniejszeniu kosztów sprzedaży biletów.

_ - Porównując wyniki rok do roku, największy wpływ na poprawę miał "efekt dreamlinera". _ - przyznał Mikosz. Polski przewoźnik na wykorzystaniu samolotów Boeninga zarobił 95 milionów złotych, między innymi zwiększając o 80 proc. liczbę pasażerów klasy biznes i premium w porównaniu do poprzedniego roku. Mniejsze zużycie paliwa nowych samolotów pozwoliło zaoszczędzić dodatkowych kilka milionów złotych.

Plany na następny rok są ambitne. Prognozowany wynik z samej działalności przewozowej ma wynieść 70 milionów złotych, czyli aż 74 miliony więcej od opublikowanych danych. Jak linie lotnicze chcą to zrobić? - _ Głównie skupimy się na kliencie - będziemy stale poprawiać standard usług oraz dodawać nowe - co już zaczęliśmy intensywnie robić w ostatnim czasie. Poszerzyliśmy też kanały dystrybucji między innymi dzięki rozwiązaniom mobilnym. Lepiej będziemy w sezonie 2014/2015 zarządzać siatką połączeń, zwiększyliśmy możliwości przesiadkowe dla pasażerów, stale poprawiamy elastyczność oferowanych taryf - _zdradza Money.pl prezes firmy.

Największą wagę spółka przywiązuje do uzyskania akceptacji Komisji Europejskiej wobec planu restrukturyzacji. - _ Formalnie proces restrukturyzacji kończy się w październiku 2015 roku i do tego czasu LOT nie może się rozwijać i otwierać nowych połączeń. Im szybciej uzyskamy decyzję Komisji Europejskiej, tym szybciej będziemy mogli oferować nowe połączenia - _wyjaśnia Money.pl prezes Mikosz.

W 2013 roku liniami PLL LOT podróżowało 4 miliony 600 tysięcy pasażerów - o 5 procent mniej niż rok wcześniej. Był to efekt nałożenia przez Komisję Europejską ograniczeń spowodowanych restrukturyzacją i finansową pomocą od rządu.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/166/m259238.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/problemy;z;dreamlinerami;lot;dostanie;ogromne;odszkodowanie,142,0,1451662.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) LOT dostanie ogromne odszkodowanie za dreamlinery
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/198/m263622.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/problemy;lot;minister;zapewnia;nie;ma;mowy;o;upadku,155,0,1394331.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Minister obiecuje: nie ma mowy o upadku LOT
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/27/m22299.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wadliwe;dreamlinery;byly;bezpieczne,124,0,1388924.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wadliwe Dreamlinery były bezpieczne?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/194/m157378.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lot;negocjuje;z;boeingiem;do;konca;roku,186,0,1355962.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Lot negocjuje z Boeingiem do końca roku
business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)