Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

LOT porozumiał się z Boeingiem. Co dostanie?

0
Podziel się:

- Porozumienie jest satysfakcjonujące dla obu stron - twierdzi przewoźnik.

LOT porozumiał się z Boeingiem. Co dostanie?
(lot.com)

Zakończyły się rozmowy między polskim przewoźnikiem a Boeingiem w sprawie odszkodowania za uziemione Dreamlinery. Zarządzany przez Sebastiana Mikosza (na zdjęciu) LOT dziś ma podać szczegóły porozumienia. Już teraz wiadomo jednak, że Polacy są zadowoleni z wyniku trwających od kilku miesięcy rozmów.

- _ To porozumienie jest satysfakcjonujące dla obu stron _ - powiedziała wczoraj po południu Barbara Pijanowska, rzeczniczka LOT-u.

W sporze między polskim przewoźnikiem a amerykańskim producentem samolotów nie brakowało dramatycznych zwrotów. Jeszcze nie tak dawno nie było wiadomo, czy w ogóle dojdzie do porozumienia.

Latem Boeing ogłosił bowiem, że sprawa odszkodowań jest zakończona. Tymczasem polski przewoźnik, który wycenił straty z powodu uziemienia Dreamlinerów na ponad 100 milionów złotych, absolutnie nie zgadzał się na taki obrót spraw. Przez chwilę rozważał nawet pójście do sądu.

- _ Jesteśmy przygotowani na działania prawno-procesowe, natomiast uważam, że takie działania nie będą z korzyścią dla LOT-u _ - mówił wtedy Sebastian Mikosz

Prezes LOT podkreślał jednak, że rozmowy cały czas trwają. Szansę na odszkodowanie widział Adrian Furgalski z zespołu doradców gospodarczych TOR.

- _ Na pewno mamy szanse i odzyskamy pieniądze, natomiast nikt w tej chwili nie jest w stanie powiedzieć, jak duże _ - zapowiadał ekspert.

W październiku doszło do ocieplenia stosunków między stronami. Po spotkaniu polskiej delegacji z Boeingiem w Nowym Jorku wiceminister skarbu Rafał Baniak mówił, że w rozmowach zrobiono krok do przodu.

Korzystne ustalenia porozumienia są dla LOT-u szczególnie ważne, bo 100 milionów złotych, na które wycenił straty, to aż jedna czwarta wysokości pomocy publicznej, jaką przewoźnik otrzymał w 2012 roku.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/219/m259291.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/pll;lot;ujawnia;kondycje;finansowa;jest;strata,129,0,1440129.html) *W PLL LOT znów będzie strata, ale... * Przewoźnik boryka się z olbrzymimi trudnościami finansowymi. W 2012 roku jego strata netto wyniosła 400 milionów złotych. Spółka boryka się z trudnościami finansowymi, które ta pomoc miała zniwelować. W 2012 roku jej strata netto wyniosła 400 milionów złotych. Na ratunek kondycji LOT-u na fotel prezesa powrócił Sebastian Mikosz. W październiku poinformował on, że po 9 miesiącach tego roku straty spółki są o 50 milionów złotych mniejsze, niż zakładał plan restrukturyzacji złożony do Komisji Europejskiej.

Według aktualnej prognozy, polski przewoźnik zakończy ten rok ze stratą na działalności operacyjnej na poziomie około 20 milionów złotych. To o 122 mln zł lepszy wynik niż zakładał _ Plan Restrukturyzacji _, który przewidywał 142 mln zł straty.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)