Notowania

lotniska w polsce
17.04.2015 20:11

Lotniska w Polsce zarabiają na siebie. Znamy wyniki

Zysk po pierwszym kwartale przekroczył 40 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PP Porty Lotnicze)
Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina

W pierwszym kwartale tego roku lotnisko Chopina obsłużyło 2,1 miliona pasażerów - o 8,7 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Większy ruch przełożył się też na wyższe przychody przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, które zarządza warszawskim lotniskiem.

Dużo więcej niż przed rokiem było pasażerów linii niskokosztowych, które obsłużyły o 43,6 proc. pasażerów więcej niż w I kwartale 2014 r. Ruch w sektorze przewoźników tradycyjnych wzrósł o 3,1 proc. - poinformował rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

Z informacji przysłanej PAP wynika, że wzrost ruchu spowodował zwiększenie przychodów przedsiębiorstwa zarządzającego lotniskiem o 2,6 proc., ale w wyniku działań restrukturyzacyjnych koszty zmniejszyły o 22 proc. W efekcie wynik EBITDA (wynik działalności operacyjnej) wyniósł 72,2 mln (wzrost o 63,5 proc.), a zysk netto 40,6 mln (wzrost o 306,3 proc. w porównaniu do I kwartału 2014 r.).

- Wyniki osiągane przez Porty Lotnicze w roku 2015 są lepsze od zakładanych przez nas w planie rocznym oraz w projekcjach długoterminowych. Efektem restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest ponad dwudziestoprocentowy spadek kosztów działalności i trzykrotny wzrost zysku netto - powiedział naczelny dyrektor Portów Lotniczych i dyrektor Lotniska Chopina Michał Kaczmarzyk.

Koszty działalności udało się obniżyć głównie za sprawą zmniejszenia zatrudnienia o ponad 800 etatów. Obecnie na etatach w firmie tej pracuje ok. 1400 osób.

W drugiej połowie roku koszty zwiększą się w związku z przejęciem eksploatacji Terminala A, w maju zostanie otwarta ponadto zmodernizowana strefa AB. Jednak równoczesne zwiększenie przychodów spowodowane uruchomieniem nowej części strefy komercyjnej (10 nowych restauracji i barów, 15 nowych sklepów) spowoduje, że spodziewany wynik na koniec roku pozostanie na wysokim poziomie - ponad 100 mln zł zysku netto.

- Taka prognoza pozwala nam bezpiecznie planować inwestycje zwiększające przepustowość Lotniska Chopina do ponad 22 mln pasażerów rocznie oraz aktywnie włączać się w rozwój infrastruktury na rentownych lotniskach regionalnych wchodzących w skład grupy kapitałowej PPL - poinformował Kaczmarzyk.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: lotniska w polsce, lotnisko chopina, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz