Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lotos
13.11.2014 10:10

Lotos chce pozyskać miliard. Szykuje się ogromna emisja

Ty też możesz się zapisać. Sprawdź plany spółki i harmonogram oferty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Cena emisyjna akcji Lotosu w ofercie publicznej została ustalona na 18,1 zł. Spółka wyemituje do 55 mln akcji. Zapisy potrwają od 20 do 28 listopada - podała spółka w prospekcie. Na co trafią pieniądze? Około 530-650 mln zł na budowę instalacji koksowania, a 350-470 mln zł na zagospodarowanie złóż na Bałtyku.

Spółka zawarła z Société Générale, DM PKO BP, Bankiem Zachodnim WBK, ING, UniCredit CAIB Poland oraz ING Securities umowę gwarantowania emisji. Podmioty zobowiązały się, że dołożą starań, by pozyskać subskrybentów na akcje Lotosu, a w razie potrzeby złożą zapisy na akcje oferowane _ w liczbie nie większej niż ustalona w umowie gwarantowania emisji i po ustalonej cenie emisyjnej _.

Zobowiązanie gwarantów nie będzie obejmować akcji, które mają zostać objęte przez Skarb Państwa. _ Skarb Państwa zamierza wykonać wszystkie przysługujące mu prawa poboru w ofercie publicznej akcji Grupy Lotos, inwestując w spółkę do 530 mln zł. Jest to konsekwencja umowy zawartej 15 października 2014 r. dotyczącej udzielenia spółce wsparcia niebędącego pomocą publiczną na realizację kluczowej inwestycji - budowy instalacji opóźnionego koksowania oraz instalacji towarzyszących _ - podał resort skarbu w komunikacie.

Spółka chce uzyskać wpływy brutto na poziomie około miliarda złotych. Szacowana wartość wpływów netto to ok. 975 mln zł. Około 530-650 mln zł zostanie przeznaczone na budowę wspólnie z Lotos Asfalt instalacji koksowania wraz z infrastrukturą towarzyszącą (całkowita wartość tego projektu to 2,343 mld zł).

Pozostała część nakładów na realizację tej inwestycji, w kwocie około 1.693-1.813 mln zł, grupa zamierza sfinansować ze środków własnych oraz finansowania dłużnego (kredytu inwestycyjnego, który zostałby zaciągnięty przez Lotos Asfalt).

Kolejnym celem emisji jest kontynuacja prac prowadzonych przez Lotos Petrobaltic we współpracy ze spółką CelEnergy nad zagospodarowaniem złóż B4 i B6 na Bałtyku. Na ten projekt trafi 350-470 mln zł z emisji. Pozostała część nakładów na realizację tej inwestycji, w kwocie ok. 330-450 mln zł, pochodzić będzie ze środków własnych i finansowania dłużnego (kredyty bankowe).

_ Spółka przewiduje, że środki pozyskane z emisji akcji oferowanych zostaną przekazane Lotosowi Petrobaltic przez spółkę w formie pożyczki lub wpłaty na podwyższony kapitał zakładowy Lotos Petrobaltic _ - napisano w prospekcie.

Planowane jest rozpoczęcie komercyjnego wydobycia gazu ziemnego z tych złóż na przełomie 2017 i 2018 r.

Firmy opracowywały projekt inżynieryjny, tzw. FEED (ang. Front End Engineering & Design). Zakończenie FEED i podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej planowane jest na przełomie I i II kwartału 2015 r.

W przypadku podjęcia pozytywnej decyzji inwestycyjnej, realizacja zagospodarowania złóż planowana jest w latach 2015-2018. Dniem prawa poboru jest 18 listopada. Przyjmowanie zapisów na akcje nieobjęte w ramach wykonania prawa poboru i zapisów dodatkowych zaplanowano od 10 do 11 grudnia.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: lotos, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz