Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lts
30.10.2014 06:33

Lotos chce się rozwijać w Norwegii

Lotos analizuje możliwości przejęcia kolejnych aktywów w Norwegii. Jest jednak mało prawdopodobne, że do transakcji dojdzie jeszcze w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)
Paweł Olechowicz, prezes Lotos

Lotos analizuje możliwości przejęcia kolejnych aktywów w Norwegii. Jest jednak mało prawdopodobne, że do transakcji dojdzie jeszcze w tym roku. Według raportu za trzeci kwartał, przychody ze sprzedaży w segmencie wydobywczym spółki zmalały w stosunku do poprzedniego o 17,5 procent.

_ - Jesteśmy w procesie analizy kilku opcji, staramy się wybrać taką, która będzie odpowiadała naszemu zapotrzebowaniu i umożliwi pełne odblokowanie tarczy podatkowej _ - powiedział Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Lotos do spraw poszukiwań i wydobycia.

Zapytany, czy jest jeszcze możliwość, by transakcję zrealizować w tym roku, odpowiedział: _ Nie chcę przekreślać szans, ale to mało prawdopodobne ze względu na procesy legislacyjne _.

_ - Ze względu na mechanizm funkcjonowania tarczy podatkowej korzystnie jest finalizować transakcję pod koniec roku _ - powiedział.

Według Paszkowicza, obecny spadek cen ropy nie przekłada się na oferty sprzedających aktywa wydobywcze.

_ - Sprzedający nie chcą uwzględniać w swoich oczekiwaniach obecnego spadku cen. To prognozy wieloletnie _ - powiedział.

Przychody ze sprzedaży segmentu wydobywczego spadły w porównaniu z poprzednim kwartałem o 17,5 procent.

Lotos może zwiększyć zadłużenie

Spółka może pożyczyć nawet 1,5 mld złotych w celu zrealizowania projektu koksownia._ - Planujemy pewne projekty inwestycyjne, nie chcemy finansować ich wyłącznie ze środków własnych, więc będziemy poszukiwać finansowania dłużnego _ - powiedział Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotos i dyrektor do spraw ekonomiczno-finansowych.

_ - Chcemy pozyskać do 1,5 mld zł z długu, ale jaka to będzie ostateczna kwota, będzie to wynikiem różnych czynników _ - dodał.

Poinformował, że środków spółka może poszukiwać zarówno w instytucjach komercyjnych, jak i w _ instytucjach wspierających, niekoniecznie prywatnych _.

Na projekt, zwany roboczo EFRA (od efektywna rafinacja) spółka zamierza przeznaczyć część środków z planowanej emisji akcji. Wpływy z ewentualnej emisji szacuje na ok. 1 mld zł.

EFRA to przedsięwzięcie, na które składa się kilka instalacji. Podstawowa to koksowanie, ale też instalacja produkcji wodoru, oczyszczania benzyny i ekspedycji koksu. Projekt ma być zakończony w 2017 roku. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść do 500 mln euro.

Grupa Lotos miała w trzecim kwartale 2014 roku 35 mln zł straty netto wobec oczekiwań rynkowych na poziomie plus 75 mln zł. Istotny wpływ na wyniki miał spadek cen ropy i umocnienie dolara wobec złotego. Wynik operacyjny grupy wyniósł 79,6 mln zł, podczas gdy średnia prognoz rynkowych zakładała 248 mln zł zysku operacyjnego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: lts, business news, giełda, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, strategie, prosto z firm, z rynku, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz