Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lotos i PGNiG wspólnie poszukają ropy i gazu

0
Podziel się:

PGNiG i Lotos Petrobaltic podpisały umowę o wspólnych operacjach na obszarze koncesyjnym Kamień Pomorski. Lotos Petrobaltic jest jedną ze spółek grupy Lotos, której prezesuje Paweł Olechnowicz.

Paweł Olechnowicz, prezes grupy Lotos
Paweł Olechnowicz, prezes grupy Lotos (Reporter Poland)

PGNiG i Lotos Petrobaltic podpisały umowę o wspólnych operacjach na obszarze koncesyjnym Kamień Pomorski. * *Lotos Petrobaltic jest jedną ze spółek grupy Lotos, której prezesuje * *Paweł Olechnowicz.

Celem współpracy jest zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej. W komunikacie podano, że położona na terenie województwa zachodniopomorskiego koncesja Kamień Pomorski jest jedną z bardziej perspektywicznych w tym rejonie. Powierzchnia obszaru koncesyjnego wynosi 217 km kw.

_ - Strategicznym celem PGNiG SA jest zwiększenie wydobycia węglowodorów z własnych złóż. Większość prac prowadzimy samodzielnie, ale nasze dotychczasowe doświadczenia zarówno w kraju, jak i zagranicą pokazują, że warto prowadzić tego typu projekty z partnerami. Współpracując dywersyfikujemy ryzyka, optymalizujemy wykorzystanie potencjałów kadrowych i technicznych co jest korzystne dla obu stron _ - powiedział cytowany w komunikacie p.o. prezesa PGNiG Jerzy Kurella.

Umowa o wspólnych poszukiwaniach węglowodorów na obszarze koncesji Kamień Pomorski wejdzie w życie m.in. po uzyskaniu zgody ministra środowiska na wspólne użytkowanie górnicze obszaru koncesji przez strony.

_ Podstawowym celem biznesowym tego projektu jest zwiększenie produkcji ropy naftowej oraz rozszerzenie działalności poszukiwawczo-wydobywczej Lotos Petrobalticu o obszar lądowy. To dokładnie wpisuje się w długoterminową strategię rozwoju całego koncernu. Uważamy, iż ten obszar koncesyjny posiada interesujący potencjał wydobywczy i jesteśmy przekonani, że połączenie zasobów i kompetencji PGNiG i Lotosu pozwoli na jego efektywne wykorzystanie. Chcemy również dzięki tej współpracy poszerzyć naszą wiedzę i umiejętności w zakresie poszukiwań węglowodorów na lądzie _ - powiedział wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia Grupy Lotos i prezes Lotos Petrobaltic Zbigniew Paszkowicz.

Umowa między spółkami jest konsekwencją zawartego we wrześniu 2012 r. porozumienia o współpracy między PGNiG a Grupą Lotos. Zgodnie z jej zapisami PGNiG, jako właściciel 51 procent koncesji, będzie sprawowało funkcję operatora. Natomiast Lotos Petrobaltic przejmie 49 procent udziałów w należącej do PGNiG koncesji w zamian za samodzielne sfinansowanie określonej części prac poszukiwawczych. Pozostałe koszty związane z prowadzeniem działalności poszukiwawczej, rozpoznawczej i wydobywaniem węglowodorów na obszarze koncesji, jak również wszystkie korzyści płynące z tej działalności, będą dzielone zgodnie z udziałami partnerów.

Zgodnie z umową spółki powołują Komitet Operacyjny, za którego pośrednictwem wspólnie sprawują bieżący nadzór nad projektem. Do uprawnień i obowiązków Komitetu należy podejmowanie wszystkich najważniejszych decyzji związanych z koncesją, tj. wysokość rocznych budżetów prac i ich harmonogramy. Współpraca między PGNiG i Lotos Petrobaltic może zostać poszerzona o inne obszary koncesyjne.

Zgodnie z umową obie firmy opracowały harmonogram wspólnych działań na 2013 r. Zakłada on m.in.: wykonanie na koncesji Kamień Pomorski powtórnej analizy archiwalnych materiałów sejsmicznych 2D/3D, wykonanie projektu oraz rozpoczęcie prac polowych nowego zdjęcia sejsmicznego 3D. Tegoroczny budżet projektu wyniesie kilkanaście milionów złotych.

W pierwszym półroczu 2013 roku grupa kapitałowa PGNiG osiągnęła około 1,43 mld zł zysku netto wobec 45 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ponad trzydziestokrotny wzrost zysku netto był możliwy m.in. dzięki znaczącemu zwiększeniu wydobycia i sprzedaży ropy naftowej po uruchomieniu produkcji z kopalni Lubiatów oraz ze złoża Skarv na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Skonsolidowany szacunkowy wynik operacyjny grupy Lotos liczony metodą LIFO (ostatnie przyszło - pierwsze wyszło) wyniósł w II kwartale 2013 roku 14,5 mln zł, wobec 656,8 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie.

Czytaj więcej w Money.pl
Koncern zapowiada inwestycje warte...8 mld zł - _ Samodzielnie będziemy w stanie sfinansować w ciągu czterech lat około 6 mld zł. Resztę środków musimy zorganizować i takie analizy trwają _ - ujawnia przedstawiciel koncernu.
PGNiG notuje trzydziestokrotny wzrost zysku W pierwszym półroczu 2013 roku grupa kapitałowa PGNiG osiągnęła około 1,43 mld zł zysku netto wobec 45 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.
PGNiG złożyło wniosek ws. taryf gazowych Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził w połowie grudnia obniżkę taryfy gazowej dla PGNiG od 1 stycznia 2013 rok. Taryfa została zatwierdzona na okres do końca III kwartału 2013 roku.
business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)