Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

LPP chce zwiększyć powierzchnię salonów o jedną piątą

0
Podziel się:

Firma zakłada uruchomienie pierwszego sklepu w Zatoce Perskiej na początku 2015 r.

Dariusz Pachla, wiceprezes LPP
Dariusz Pachla, wiceprezes LPP (PAP/Radek Pietruszka)
bEJHQcXp

Grupa LPP zakłada wstępnie, że w 2015 roku powierzchnia handlowa jej salonów wzrośnie o 21 procent do 872 tys. mkw. z planowanych 720 tys. mkw. na koniec tego roku - podała spółka.

Sieć w Polsce ma wzrosnąć o 15 proc. (o 61 tys. m kw.), w Unii Europejskiej o 57 proc. (o 73 tys. m kw.), a w Rosji i na Ukrainie o 10 proc. (18 tys. m kw.). Spółka zastrzega jednak, że prezentowane wielkości nie są ostatecznym planem rozwoju, ale są _ zgodne z aktualnie prowadzonymi projektami _.

Ostateczna wersja planów rozwoju zostanie opublikowana przy okazji wyników za IV kwartał. Dariusz Pachla, wiceprezes LPP, przypomniał, że te założenia dotyczą przyrostu sieci netto. - _ Część placówek zamykamy w tym roku, to będzie około 12 tys. mkw. W 2015 planujemy zamknięcie około 8,5 tys. mkw. _ - powiedział.

bEJHQcXr

Poinformował, że w I kwartale 2015 roku we współpracy z franczyzobiorcą powstanie pierwszy sklep w rejonie Zatoki Perskiej. W przyszłym roku ma ich powstać około 10 o powierzchni 11 tys. mkw., z czego około 8 salonów Reserved i prawdopodobnie dwa sklepy Mohito.

LPP ma za sobą rozpoczęcie działalności na rynku niemieckim. We wrześniu i październiku spółka uruchomiła sklepy Reserved w Stuttgarcie, Recklinghausen i Bremie. W grudniu planuje otworzyć czwarty salon.

Spółka podpisała już umowy na otwarcie flagowych sklepów przy głównych ulicach handlowych Berlina i Mannheim w 2016 roku.

_ - W 2015 roku planujemy uruchomić około 10 sklepów Reserved w Niemczech. Jesteśmy w stanie uruchomić około 30 sklepów w Niemczech w ciągu trzech lat _ - powiedział Pachla.

bEJHQcXx

W październiku LPP otworzyło pierwsze sklepy pięciu marek w Zagrzebiu, w Chorwacji. Spółka podtrzymuje, że chce wykorzystać sytuację w Rosji do wynegocjowania lepszych warunków handlowych.

_ - Wynajmujący w Rosji prezentowali dotąd twarde stanowisko, co oznaczało, że musieliśmy się godzić na umowy na mniej korzystnych warunkach. Dziś ze względu na sytuację gospodarczą, wynajmujący mają większą skłonność do negocjacji. Mali gracze nie podejmują decyzji o inwestycjach, pożądani są duzi gracze jak my. Możemy naciskać, żądać więcej i uzyskiwać dobre warunki, zbliżone do tych w Polsce _ - powiedział Pachla.

Po trzech kwartałach sieć grupy liczyła 1.453 salonów (413 Reserved, 357 Cropp, 301 House, 246 Mohito i 113 Sinsay). Na koniec września powierzchnia handlowa grupy wynosiła 681 tys. m kw., co oznacza wzrost o 32 proc. rdr. W całym roku sieć ma wzrosnąć o 22 proc., do 720 tys. mkw.

Przedstawiciele spółki podtrzymali, że w tym roku na otwarcia sklepów grupa wyda około 380 mln zł i dodatkowo około 60 mln zł na budowę centrum logistycznego. W przyszłym roku wydatki na otwarcia mogą być podobne i mogą wynieść około 400 mln zł.

bEJHQcXy

Po trzech kwartałach 2014 r. LPP zaraportowało 3,36 mld zł przychodów, 360,9 mln zł zysku EBIT oraz 234,5 mln zł zysku netto, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej.

W samym trzecim kwartale spółka miała 1,23 mld zł przychodów (wzrost o 11 proc. rdr). EBITDA wyniosła 185 mln zł (spadek o 10 proc. rdr). Rynek spodziewał się tymczasem 194,3 mln zł EBITDA.

Zysk operacyjny wyniósł 134,4 mln zł (spadek o 20 proc. rdr). Konsensus PAP zakładał EBIT na poziomie 142,2 mln zł. Zysk netto grupy LPP, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w trzecim kwartale 2014 r. 81,7 mln zł wobec 110,5 mln zł rok wcześniej. Wynik był niższy od konsensusu na poziomie 106,2 mln zł.

_ - Wyniki nie są zgodne z zamierzeniami, sprzedaż nie jest satysfakcjonująca. Spadek sprzedaży porównywalnej w trzecim kwartale wyniósł 6,7 proc. Narastająco spadek sprzedaży LFL wyniósł 4 proc. _ - powiedział Dariusz Pachla. Na pytanie, czy będzie możliwe wyjście na koniec roku ze sprzedażą LFL _ na zero _, odpowiedział: _ Pewnie będzie trudno _.

bEJHQcXS
business news
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)