Notowania

lubawa
24.09.2014 13:14

Lubawa otwiera nowe zakłady. Będzie...

Grupa chce przeznaczyć na inwestycję nawet 34,5 mln zł oraz zatrudnić blisko 100 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lubawa S.A.)

Dwie nowe spółki w Grupie Kapitałowej Lubawa. Na początku tygodnia otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Kamiennogórskiej Strefie Małej Przedsiębiorczości. Po wcześniejszej adaptacji udostępnionych nieruchomości, spółki zajmą się produkcją oraz wykończaniem tkanin oraz dzianin, które następnie znajdą zastosowanie m. in. w branży reklamowej i militarnej.

Odpowiedzialna za wytwórstwo Miranda 2 sp. z o.o. wyposaży w nowe maszyny do uszlachetniania tkanin i maszyny dziewiarskie, z kolei Miranda 3 sp. z o.o. zainwestuje w sprzęt niezbędny do malowania proszkowego, barwienia oraz druku. Oba przedsiębiorstwa łącznie zobowiązały się na dokonanie inwestycji w wysokości co najmniej 23 mln zł oraz zatrudnienia 25 osób do 2025 r.

Jednak jak podkreśla Roman Tchórz, Prezes Zarządu nowopowstałych spółek, planowane nakłady mogą przekroczyć wymogi formalne, wynikające z warunków uzyskanych pozwoleń. Do 2025 r. wariant maksimum zakłada przeznaczenie na inwestycję nawet 34,5 mln zł oraz zatrudnienie blisko 100 osób.

_ - Stawiamy na ścisłą współpracę z lokalną społecznością oraz wykorzystanie jej potencjału, m. in. przygotowując młodzież do zawodów technika włókiennika i operatora maszyn włókienniczych. Powołanie do życia spółek wpisuje się w działania podjęte w celu zwiększenia mocy przerobowych w Grupie, a także przyczyni się do generowania znacznych oszczędności w Grupie. - Dzięki funkcjonowaniu nowych podmiotów w obrębie strefy ekonomicznej możemy bowiem dokonać optymalizacji podatkowej - _ podsumowuje Marcin Kubica, prezes zarządu Lubawa SA, spółki dominującej w Grupie Kapitałowej.

Lubawa pochwaliła się zyskami

Niedawno Grupa Lubawa zaprezentowała najnowsze wyniki finansowe. W pierwszym półroczu 2014 r. wypracowała ponad 141 mln zł przychodów ze sprzedaży, które przełożyły się na 14,2 mln zł zysku netto.

_ - Tak dobre wyniki zawdzięczamy przede wszystkim wzrostowi sprzedaży w zakresie tkanin i dzianin, w którym działa Miranda oraz w segmencie nośników reklamy obsługiwanym przez Litex Promo. Szczególnie ta druga ma za sobą bardzo dobre dwa kwartały będące wynikiem naszych działań podjętych w celu spłaszczenia produkcji. Inne ważne czynniki, które odegrały tu rolę to np. rozwój dotychczasowych rynków zbytu czy korzystne ceny na rynku surowców i walut _ - komentuje Marcin Kubica prezes zarządu Lubawa SA.

Największy wzrost sprzedaży w I półroczu dokonał się w segmencie tkanin i dzianin wynosząc ponad 17 proc. rdr. Znaczna poprawna miała miejsce również w zakresie materiałów reklamowych, których sprzedaż wzrosła o 10,4 proc. rdr. Przychody z tego segmentu stanowią ponad połowę sprzedaży całej Grupy.

Na poziomie jednostkowym wynik Lubawy S.A. wprawdzie ukształtował się na ujemnym poziomie 1,2 mln zł, wykazał jednak znaczną poprawę względem 3 mln zł straty w pierwszym półroczu 2013 r. Przychody ze sprzedaży wyniosły natomiast 5,8 mln zł, co było kwotą niższą od 9,4 mln w analogicznym okresie. Jednak jak uspokaja Prezes spółki, niższy poziom przychodów nie był wynikiem mniejszego zainteresowania produktami spółki.

_ - Na poziom przychodów Lubawy S.A. w pierwszym półroczu duży wpływ miał wydłużony czas procesu fakturowania, który wiąże się z tym, że część realizowanych w tym czasie zamówień, wpłynie na wyniki dopiero w przyszłych okresach. Ponadto należy pamiętać, iż sprzedaż spółki ma charakter sezonowy, co wynika z faktu, że większość przetargów, w których bierzemy udział, rozstrzyganych jest pod koniec roku. Warto również dodać, że w ubiegłym roku sprzedaż na ponad 2,2 mln zł była skierowana do Isabella AS, natomiast w tym roku, usługi te realizuje podmiot, którego Lubawa jest udziałowcem, tj. Isabella PL.- _ wyjaśnia prezes Kubica.

Główną osią działalności Grupy jest wytwarzanie, przetwórstwo i sprzedaż tkanin i dzianin oferowanych klientom publicznym oraz biznesowym. Sprzedaż wyrobów i usług realizowana jest na każdym etapie procesu obróbki tkanin i dzianin - od surowego materiału po zaawansowany technologicznie produkt finalny. W zakładach produkcyjnych powstają produkty znajdujące zastosowanie w wielu branżach - od reklamowej, przez motoryzacyjną czy medyczną, po militarną.

Przedsiębiorstwa wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Lubawa oferują m. in. parasole i produkty reklamowe, przedsionki do przyczep kempingowych, tkaniny techniczne i dekoracyjne, namioty oraz specjalistyczne produkty i wyposażenie dla służb mundurowych i BHP.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: lubawa, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz