Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mabion testuje nowy lek na raka. Rekrutuje pacjentów

0
Podziel się:

Powodzenie m.in. tego projektu jest potrzebne do poprawy ostatnich słabych wyników. Przez ostatnie trzy lata polska spółka generował coraz większe straty.

Maciej Wieczorek, prezes zarządu Mabion SA
Maciej Wieczorek, prezes zarządu Mabion SA (materiały prasowe)

Polska firma biotechnologiczna, rozwijająca i wprowadzająca na rynek specjalistyczne leki biopodobne, rozpoczyna badania kliniczne z udziałem pacjentek cierpiących na nowotwór piersi. Pochłoną one około 6 milionów euro. Analitycy DM Mercurius oceniają sukces projektu na około 30 procent.

Badania dla Mabionu wykona spółka Altiora. Rozpoczyna się więc drugie - po MabionCD20 - badanie nad własnym lekiem biopodobnym.

_ - Badania nad MabionCD20 są już na tyle zaawansowane, mamy obecnie zrekrutowanych niemal 80 procent pacjentów, że możemy przystąpić do wstępnych etapów projektu rozwoju klinicznego naszego drugiego leku, pozostając jednocześnie efektywni w finalizacji wcześniej rozpoczętych prac _- podkreśla Maciej Wieczorek, prezes zarządu Mabion SA.

_ - Jesteśmy przekonani, że doświadczenie zdobyte dotychczas pozwoli nam na sprawne prowadzenie badań nad MabionHER2 w celu skutecznego wprowadzenia preparatu na rynek _ - komentuje prezes. O konkretnych datach zakończenia badań i wprowadzenia leku do obrotu nie ma na razie mowy. Spółka zapewniła nas, że o szczegółach będzie informować w raportach bieżących.

Problemem, na jaki zwracają uwagę analitycy domu maklerskiego Mercurius, jest brak wolnych mocy produkcyjnych, które w 100 procentach są wykorzystywane do produkcji leku MabionCD20. Analitycy oceniają, że przyspieszenie prac możliwe będzie najwcześniej na przełomie 2014/2015 roku, czyli po uruchomieniu nowego zakładu w Konstantynowie Łódzkim. Prawdopodobieństwo sukcesu tego projektu szacowane jest przez Mercurius na około 30 procent.

Powodzenie m.in. tego projektu jest potrzebne do poprawy ostatnich słabych wyników. Przez ostatnie trzy lata Mabion generował coraz większe straty. W 2013 roku spółka była prawie 4 mln zł na minusie.

MabionHER2 to lek onkologiczny biopodobny do preparatu Herceptin, przeznaczonego do terapii raka piersi. Na sporządzonej przez IMS Health liście głównych farmaceutyków w 2013 roku preparat Herceptin miał sprzedaż roczną na poziomie około 5,1 mld dolarów. O część z tej kwoty będzie walczyć krajowa spółka po zakończeniu okresu patentowego, który wygaśnie w latach 2014-2018.

Działalność Mabionu polega na rozwoju, rejestrowaniu i wprowadzaniu na rynek leków biopodobnych (obecnie MabionCD20, MabionHER2, MabionVEGF i MabionEGFR) wkrótce po wygaśnięciu patentów podstawowych na leki referencyjne. Ochrona ta wygasa na obszarze Unii Europejskiej w latach 2014-2018. Rynek leków referencyjnych do czterech rozwijanych obecnie przez spółkę preparatów jest wart w sumie około 20 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)