Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opłaty interchange
15.10.2013 10:04

Mastercard krytykuje decyzję Komorowskiego

Za niższe stawki opłat od transakcji kartą i tak zapłacą klienci - obawia się Michał Skowronek z Mastercard.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mastercard)

Prezydent zatwierdził obniżenie stawek interchange, ale zamiast pożytków, przyniesie nam to szkodę? Tego obawia się Michał Skowronek, dyrektor generalny na Polskę, Ukrainę, Czechy i Słowację w MasterCard Europe (na zdjęciu). - _ Przykłady z innych krajów jasno wskazują, że odgórne obniżenie stawek interchange spowoduje zlikwidowanie bezpłatnych kart dołączonych do rachunków i programów premiowych, jakie klienci otrzymywali dotychczas w ramach korzystania z kart płatniczych _ - uważa Skowronek.

Poniżej przedstawiamy pełne stanowisko Michała Skowronka:

_ Jedną z podstawowych zasad w MasterCard Europe jest działanie zawsze w zgodzie z obowiązującym prawem. Dlatego, pomimo że uważamy, iż nowa regulacja negatywnie wpłynie na rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce, to zamierzamy ściśle przestrzegać przepisów ustawy. _

_ Niestety, obawiamy się, że cały ciężar nowej regulacji spocznie na użytkownikach kart płatniczych. Prezentowane przez nas przykłady, pochodzące z innych krajów, jasno wskazują, że odgórne obniżenie stawek interchange spowoduje zlikwidowanie bezpłatnych kart dołączonych do rachunków i programów premiowych, jakie klienci otrzymywali dotychczas w ramach korzystania z kart płatniczych. _

_ Warto zdać sobie sprawę ze skali zmian, jakie wprowadza nowa regulacja. Według danych Narodowego Banku Polskiego obniżenie stawek interchange do 0,5 proc. zaowocuje zmniejszeniem wpływów do banków z tego tytułu o 2/3 (w stosunku do 2012 roku), co skutkować będzie zmniejszeniem przychodów tego sektora, potrzebnych m.in. na rozwój i wdrożenie innowacyjnych technologii płatniczych, o ok. 1 mld zł rocznie. Jeśli porównamy to do 2010 roku, gdy stawka interchange wynosiła 1,62 proc., to zmiany te są jeszcze większe. Według tych samych szacunków NBP, obniżenie stawek interchange może oznaczać podwyżkę opłat za użytkowanie kart płatniczych nawet o 50 zł w skali roku. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że duże sieci handlowe, które najsilniej lobbowały za obniżeniem interchange i są największym beneficjentem nowej regulacji, zgodnie z zapowiedziami obniżą ceny w swoich sklepach... _

_ Ubolewamy, że Parlament nie uwzględnił w nowej ustawie okresów przejściowych, które były postulowane przez wiele środowisk - także przez Narodowy Bank Polski. Tak drastyczne obniżenie stawek interchange wiązać się będzie z ryzykiem spadku tempa rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Dotychczas nasz kraj był światowym liderem we wdrażaniu innowacyjnych technologii płatniczych. Po przyjęciu ustawy w tej formie, pod znakiem zapytania stanął dalszy rozwój rynku nowoczesnych form płatności - szczególnie transakcji zbliżeniowych telefonem. _

_ Pomimo szkodliwości wprowadzonej ustawy, MasterCard dalej będzie wspierać innowacyjny ekosystem płatniczy, którego konsekwentny rozwój w ostatnich latach uczynił Polskę jednym ze światowych liderów w implementowaniu nowoczesnych technologii do obrotu bezgotówkowego - _skomentował decyzję prezydenta Michał Skowronek.

Niższa opłata interchange. Jakie ustalenia?

Nowelizację ustawy dotyczącej usług płatniczych podpisał Bronisław Komorowski. Od stycznia 2014 roku organizacje płatnicze, jak Visa czy Mastercard, będą miały pół roku na obniżenie stawek opłat interchange do 0,5 proc. wartości transakcji.

Opłata interchange pobierana jest od każdej transakcji kartą płatniczą. Jej wysokość ustalają organizacje płatnicze, których banki są właścicielami. Koszty ponoszą sklepy, jednak w ostatecznym rozrachunku obciążani są nimi konsumenci pod postacią wyższych cen.

Obecnie prowizja ta wynosi 1,2 - 1,3 proc. Według nowych przepisów stawka interchange nie będzie mogła przekroczyć 0,5 proc. wartości transakcji. Ustawa wchodzi w życie od stycznia 2014 roku, ale od tego momentu organizacje płatnicze będą miały pół roku na obniżenie prowizji do wymaganego poziomu.

W lutym zeszłego roku NBP zaproponował stopniowe obniżanie stawek w ramach Programu redukcji opłat kartowych w Polsce, który miał być porozumieniem między bankami - wystawcami kart płatniczych, a sprzedawcami, którzy akceptują płatności kartami oraz agentami rozliczeniowymi, którzy rozbudowują i obsługują terminale.

Bank centralny chciał, by do 2017 roku opłaty interchange w Polsce osiągnęły średni poziom UE, który obecnie wynosi około 0,7 proc. W lipcu poprzedniego roku NBP podał, że zaproponowany przez tę instytucję program nie został zaakceptowany przez uczestników rynku.

Jedną z podstawowych zasad w MasterCard Europe jest działanie zawsze w zgodzie z obowiązującym prawem. Dlatego, pomimo że uważamy, iż nowa regulacja negatywnie wpłynie na rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce, to zamierzamy ściśle przestrzegać przepisów ustawy.

Niestety, obawiamy się, że cały ciężar nowej regulacji spocznie na użytkownikach kart płatniczych. Prezentowane przez nas przykłady, pochodzące z innych krajów, jasno wskazują, że odgórne obniżenie stawek interchange spowoduje zlikwidowanie bezpłatnych kart dołączonych do rachunków i programów premiowych, jakie klienci otrzymywali dotychczas w ramach korzystania z kart płatniczych.

Warto zdać sobie sprawę ze skali zmian, jakie wprowadza nowa regulacja. Według danych Narodowego Banku Polskiego obniżenie stawek interchange do 0,5 proc. zaowocuje zmniejszeniem wpływów do banków z tego tytułu o 2/3 (w stosunku do 2012 roku), co skutkować będzie zmniejszeniem przychodów tego sektora, potrzebnych m.in. na rozwój i wdrożenie innowacyjnych technologii płatniczych, o ok. 1 mld PLN rocznie. Jeśli porównamy to do 2010 roku, gdy stawka interchange wynosiła 1,62 proc., to zmiany te są jeszcze większe. Według tych samych szacunków NBP, obniżenie stawek interchange może oznaczać podwyżkę opłat za użytkowanie kart płatniczych nawet o 50 PLN w skali roku. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że duże sieci handlowe, które najsilniej lobbowały za obniżeniem interchange i są największym beneficjentem nowej regulacji, zgodnie z zapowiedziami obniżą ceny w swoich sklepach...

Ubolewamy, że Parlament nie uwzględnił w nowej ustawie okresów przejściowych, które były postulowane przez wiele środowisk – także przez Narodowy Bank Polski. Tak drastyczne obniżenie stawek interchange wiązać się będzie z ryzykiem spadku tempa rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Dotychczas nasz kraj był światowym liderem we wdrażaniu innowacyjnych technologii płatniczych. Po przyjęciu ustawy w tej formie, pod znakiem zapytania stanął dalszy rozwój rynku nowoczesnych form płatności – szczególnie transakcji zbliżeniowych telefonem.

Pomimo szkodliwości wprowadzonej ustawy, MasterCard dalej będzie wspierać innowacyjny ekosystem płatniczy, którego konsekwentny rozwój w ostatnich latach uczynił Polskę jednym ze światowych liderów w implementowaniu nowoczesnych technologii do obrotu bezgotówkowego.

Tagi: opłaty interchange, mastercard, business news, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz