Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Masz kredyt hipoteczny w mBanku? Zostanie przeniesiony

0
Podziel się:

mBank Hipoteczny chce finansować kredyty hipoteczna za pomocą tzw. listów zastawnych.

Piotr Cyburt, prezes mBanku Hipotecznego
Piotr Cyburt, prezes mBanku Hipotecznego (mBank)

mBank zdecydował się na przeniesienie części kredytów hipotecznych do osobnej spółki, mBanku Hipotecznego. Klienci nie muszą jednak obawiać się zmian związanych z tą operacją.

mBank Hipoteczny to specjalny podmiot działający w ramach Grupy mBanku, który ma m.in. zająć się finansowaniem udzielanych kredytów hipotecznych za pomocą tzw. listów zastawnych. To pewna nowość na polskim rynku. Do tej pory banki finansowały kredyty hipoteczne głównie z lokat wpłacanych przez klientów.

- _ Z punktu widzenia obsługi kredytu przez klienta, nowy wierzyciel i przeniesienie kredytu do mBanku Hipotecznego, nie oznacza żadnych zmian. Kredytobiorca wciąż może kontaktować się w tym celu z doradcami w oddziałach, na mLinii oraz korzystać z serwisów transakcyjnych mBanku. Działanie to nie wpływa również na parametry cenowe kredytu, ani sposób jego spłaty oraz nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla klienta _ - czytamy w informacji mBanku.

Piotr Cyburt, prezes mBanku Hipotecznego w rozmowie z Money.pl przekonuje, że listy zastawne to bezpieczna i dużo korzystniejsza dla banku forma finansowania kredytów hipotecznych: - _ Można założyć, że listy zastawne zwiększą dostępność kredytów hipotecznych na rynku, dlatego że zapewniają znacznie lepszy dostęp do długoterminowego finansowania niż depozyty _ - tłumaczy prezes mBanku Hipotecznego.

O przeniesieniu kredytów klienci zostali poinformowani w indywidualnej korespondencji. Łącznie proces obejmie blisko 1500 kredytów hipotecznych, udzielonych wcześniej przez mBank.

Na uruchomienie banku hipotecznego zdecydował się również bank PKO BP, zapowiadając, że listy zastawne w pierwszym roku działalności osiągną 30 procent udziałów w finansowaniu hipotek.

- _ Nasz bank hipoteczny ruszy na początku 2015 roku. Na razie pracujemy nad szczegółami oferty, ale myślę, że 30 procent to łatwo osiągalny pułap. Możliwe jest też przeniesienie części obecnych kredytów hipotecznych w złotych z banku uniwersalnego. Zakładamy, że w trzecim roku działalności, nasz bank hipoteczny będzie największym na rynku _ - powiedział w niedawnym wywiadzie dla Money.pl Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)