Notowania

matras
13.06.2014 12:00

Matras sprzedany. Księgarnie idą w ręce...

Spółka Nowe Powierzchnie zadeklarowała również istotne dofinansowanie sieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Dotychczasowi akcjonariusze spółki Matras - operatora ponad 170 księgarni - podpisali ze spółką celową Nowe Powierzchnie - powiązaną z firmą Traffic Club - umowę sprzedaży mniejszościowego pakietu. Oprócz sfinansowania transakcji przejęcia akcji spółki Nowe Powierzchnie zadeklarowały również istotne dofinansowanie Matrasa. Najprawdopodobniej chodzi o kwotę przekraczającą 30 mln zł.

Jednak transakcja zakupu 100 proc. akcji nastąpi dopiero po otrzymaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje Matras.

_ Matras S.A. wkrótce zmieni właściciela. Druga co do wielkości sprzedaży książek sieć detaliczna, zostanie przejęta przez spółkę celową Nowe Powierzchnie S.A. - firmę powiązaną z Jerzym Kowalewskim, właścicielem księgarni działających od 10 lat pod marką Traffic Club, w tym byłej, największej, zlokalizowanej przy ul. Brackiej Warszawie _ - podano w komunikacie.

Nowym akcjonariuszem sieci została spółka Nowe Powierzchnie, na czele której stoi Włodzimierz Dobrowolski. Jednak mózgiem całej operacji jest Jerzy Kowalewski, w branży wydawniczej kojarzony przede wszystkim z księgarnią Traffic Club.

Wraz z umową nabycia mniejszościowego pakietu akcji nastąpiło podpisanie umowy przyrzeczenia sprzedaży pozostałej ich części. Warunkiem nabycia dalszych 51 proc. akcji jest uzyskanie zgody UOKiK, podano także.

_ - Matras poszukiwał inwestora, który byłby gwarantem wdrażania ambitnych planów rozwojowych na konkurencyjnym rynku księgarskim. Transakcja to zastrzyk kapitału do spółki i szansa na kontynuację procesów restrukturyzacji. Taka zmiana jest naturalnym momentem w życiu firmy i daje wiele możliwości jej dynamicznych przemian _ - powiedział prezes Matrasa Mariusz Rutowicz, cytowany w komunikacie.

Oprócz sfinansowania transakcji przejęcia akcji spółki Nowe Powierzchnie zadeklarowały również istotne dofinansowanie Matrasa. Najprawdopodobniej chodzi o kwotę przekraczającą 30 mln zł. Finansowy zastrzyk od nowego właściciela ma przybrać formę pożyczki.

Jak deklaruje obecny zarząd spółki, środki te zostaną przeznaczone z jednej strony na szybką spłatę części zobowiązań sieci wobec dostawców. Na koniec 2013 roku przekraczały one 80 mln zł. Uruchomienie spłat wobec dostawców hurtowych i wydawców ma pozwolić znormalizować kontakty Matrasa z kontrahentami handlowymi. Od kilku tygodni firma boryka się z blokadą dostaw od czołowych w ostatnich latach partnerów. W pierwszej kolejności pieniądze mają odzyskać wydawnictwa Znak i Sonia Draga.

Nowy właściciel nie wypowiada się jak na razie w kwestii ewentualnych zmian w firmie. Dotychczasowy zarząd prezentuje natomiast plany rozwoju sieci, które zakładają m.in. powrót do polityki otwierania 20-30 księgarń rocznie. Narzędziem do osiagnięcia tych zamierzeń może być m.in. system franczyzowy i ajencyjny.

W 2013 r. przychody Matrasa wzrosły o ponad 40 mln zł r/r i przekroczyły 220 mln zł. Spółka osiągnęła też zysk netto w wysokości 2 mln zł przy EBITDA na poziomie 8 mln zł. _ Plan zarządu spółki zakłada na 2014 rok wzrost EBIDA do poziomu 10-11 mln zł _ - czytamy dalej.

W ubiegłym roku Matras zwiększył sieć księgarń o 15 lokalizacji. Około 8 proc. pochodzi ze sprzedaży online, która tylko w ubiegłym roku wzrosła aż o 400 proc., podkreśla firma.

Tagi: matras, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz