Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

mBank i Związek Banków Polskich ostrzegają przed niebezpiecznym wirusem

0
Podziel się:

Atak polega na zamianie numeru bankowego z wypełnianego przelewu w serwisie transakcyjnym na inny podstawiony przez przestępców.

Cezary Stypułkowski, prezes mBank
Cezary Stypułkowski, prezes mBank (BRE Bank)

Atak na konta klientów bankowości internetowej może być przeprowadzany z wykorzystaniem trojana o nazwie Banatrix. Wirus podmienia numer konta bankowego w systemie transakcyjnym w oknie przeglądarki internetowej. Przez to nadawany przez ciebie przelew może trafić do cyberprzestępcy.

Atak polega on na przeszukiwaniu przez wirusa pamięci procesów przeglądarek internetowych: Chrome, Internet Explorer, Firefox oraz Opera w celu znalezienia ciągu 26 liczb, który odpowiada numerowi rachunku bankowego, a następnie zamianie go na inny numer rachunku podstawiony przez przestępców.

- _ W efekcie, na stronach internetowych banków zostają zamienione wszystkie numery polskich rachunków bankowych. Osoba, która nie zauważy tej zmiany może przelać środki na inny rachunek bankowy wykorzystywany przez hakerów _ - ostrzegają przedstawiciele mBanku.

Zobacz także: Zobacz, jak działa wirus Banatrix

W związku z zagrożeniem bank przygotował krótki poradnik dla klientów bankowości elektronicznej. mBank przypomina o:

  • regularnym skanowaniu programem antywirusowym komputera, z którego następuje logowanie do serwisu transakcyjnego, pod kątem złośliwego oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym
  • odpowiednim zabezpieczeniu komputera, m.in. poprzez regularne pobieranie i instalowanie aktualizacji, tzw. łatek systemowych
  • uważnym czytaniu SMS-a z kodem przed potwierdzeniem operacji, aby upewnić się, że dotyczy on właściwej operacji i sprawdzeniu czy numer rachunku na który wysyłamy pieniądze zgadza się z tym, który użytkownik chciał wpisać.
  • zgłaszaniu przypadków podmiany rachunku podczas rozmowy z linią

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)