Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mennica Polska traci. Przez spadki cen złota

0
Podziel się:

Cena złota spadła o 23 procent w II kwartale, co było jej największym spadkiem od 2010 roku. Firma ma trzy razy gorsze wyniki

Mennica Polska traci. Przez spadki cen złota
(Mennica Polska)

- _ Mennica Polska w 2013 roku spodziewa się niższych wyników finansowych, głównie z powodu spadku cen złota i srebra _ - poinformował Grzegorz Zambrzycki, prezes firmy. Rynek złota może być w tym roku mniejszy niż 3,5 tony.

Cena złota spadła o 23 procent w II kwartale, co było jej największym spadkiem od 2010 roku. W sumie, od początku roku, złoto straciło już 26 procent swojej wartości. Obecnie kosztuje 1256 dolarów za uncję.

Zdaniem prezesa Mennicy, jeżeli negatywna tendencja na rynku będą się utrzymywać, będzie to miało poważny wpływ na dalsze wyniki spółki. Prezes dodał też, że jest mało prawdopodobne, że spółka powtórzy dobry wynik z 2012 roku, który był spowodowany jednorazowym boomem w segmencie handlu złotem.

W I kw. 2013 roku Mennica Polska na poziomie skonsolidowanym miała 269,17 mln zł przychodów ze sprzedaży, 8,97 mln zł zysku operacyjnego oraz 5,19 mln zł zysku netto.

W analogicznym okresie 2012 roku było to odpowiednio: 615,8 mln zł przychodów ze sprzedaży, 26,08 mln zł zysku operacyjnego oraz 24,36 mln zł zysku netto.

Za cały rok 2012 roku Mennica Polska wypracowała 2,69 mld zł przychodów ze sprzedaży, 131,93 mln zł zysku operacyjnego oraz 120,39 mln zł zysku netto.

W związku z kiepską sytuacją na rynku metali szlachetnych, Mennica planuje przejęcia w segmentach chemii oraz nieruchomości. Nie wyjaśnił jednak, jakie konkretne transakcje zarząd Mennicy bierze pod uwagę w tym przypadku.

Czytaj więcej w Money.pl
Złoto znów zaskakuje. Na świecie ceny... W ostatnich tygodniach kruszec ten był najtańszy od dwóch lat. Sprawdź, co dzieję się z nim teraz.
Tanie złoto. Warto inwestować? Szlachetny kruszec jest najtańszy od trzech lat. Jednak analitycy podkreślają, że lokowanie w nim pieniędzy to ryzykowne posunięcie.
Zawalił się szyb. Nie żyje kilkadziesiąt osób Co najmniej 37 górników zginęło, gdy po ulewnych deszczach zawalił się szyb w kopalni złota w Republice Środkowoafrykańskiej.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)