Notowania

mnc
22.04.2014 06:00

Mennica Polska zainteresowana współpracą z kopalnią złota

Dzięki temu spółka chce oszczędzić na pośrednikach i zawiązać długoterminową współpracę. Pozwoli to m.in. ograniczyć koszty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mennica Polska)
Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy Polskiej

Giełdowa spółka zajmująca się produkcją monet i numizmatów szuka nowych możliwości w zakresie pozyskiwania złota. Prezes Grzegorz Zambrzycki (na zdjęciu) w rozmowie z Money.pl zdradza plany Mennicy Polskiej i komentuje sytuację na rynku kruszcu.

- _ Prowadzimy bardzo zaawansowane prace nad pozyskiwaniem złota bezpośrednio z kopalni. Kilka z nich wykazuje chęć sprzedaży metalu w cenach, które byłyby dla nas bardzo atrakcyjne _ - przyznaje w rozmowie z Money.pl Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy Polskiej.

Prezes tłumaczy, że po części chodzi o oszczędności na pośrednikach, ale podkreśla, że głównym celem jest strategiczne związanie się bezpośrednio z dostawcą i utrzymywanie stabilnych, długoterminowych relacji.

- _ Obecnie współpraca z pośrednikami niestety wygląda tak, że albo układa się dobrze, ale ceny są dla nas mało korzystne, albo nie ma pewności czy za chwilę nie trzeba będzie szukać nowego partnera. W ten sposób nie da się budować sieci zaopatrzenia i dystrybucji. Jeśli więc ten projekt wypali, to będziemy mieć tańsze złoto, które powinno się też lepiej sprzedawać _ - zapowiada prezes Mennicy Polskiej.

Cena uncji złota wyrażona w dolarach w ciągu ostatnich dwóch lat Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Złoto na przestrzeni ostatnich dwóch lat straciło około jedną piątą wartości. Co więcej, od 2011 roku, kiedy jedna uncja była rekordowo droga, jest ono teraz tańsze o ponad 30 procent. - _ Złoto jest tanie i powinno się je kupować, ale w Polsce klimat jeszcze temu nie sprzyja _ - zauważa prezes Zambrzycki.

- _ Dwa lata temu mieliśmy do czynienia z gorączką złota. Mnóstwo osób kupowało złoto, gdy jego cena na rynku sięgała 1900 dolarów za uncję. Nie minęło wiele czasu, a teraz jest ono warte 1300 dolarów. Chociaż wszyscy dojrzali inwestorzy wiedzą, że powinno się złoto kupować, to ciężko teraz przełamać obawy _- przyznaje.

Mennica Polska w 2013 roku miała ponad miliard złotych przychodów, co oznacza spadek względem poprzedniego roku o 62 procent. Nie wpłynęło to jednak na wynik osiągnięty _ na czysto _. Zysk netto w 2013 roku wyniósł 100 milionów przy nieco ponad 111 w 2012 roku.

_ Czytaj więcej w Money.pl _

_ 1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/81/m34129.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/spolka;mennicy;polskiej;wyda;prawie;60;mln;zl;na;akcje;netii,211,0,1514195.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Spółka Mennicy Polskiej wyda prawie 60 mln zł na akcje Netii 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/80/m130640.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/mennica;polska;chce;skupic;do;miliona;wlasnych;akcji,0,0,1507840.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mennica Polska chce skupić do miliona własnych akcji 3. [ ( http://static1.money.pl/i/h/154/m280218.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mennica;polska;zamieszana;w;probe;wyludzenia;vat,92,0,1473372.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mennica Polska i afera z wyłudzaniem VAT 4. [ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m210977.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nbp;zaoszczedzi;na;produkcji;polskich;groszy;ponad;50;mln;zlotych,70,0,1413446.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polskie grosze będą połowę tańsze _
_ _

Tagi: mnc, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz