Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nokia
03.09.2013 07:52

Microsoft przejmuje Nokię za 5,44 mld euro

Amerykański gigant przejmie patenty, zakłady produkcyjne telefonów i 30 tysięcy pracowników fińskiej firmy. Czy to koniec marki Nokia?

Podziel się
Dodaj komentarz
(cloudsoup/CC/Flickr)

Amerykański gigant informatyczny porozumiał się z fińską Nokią w sprawie przejęcia jej zakładów produkujących telefony komórkowe. Oprócz fabryk Microsoft nabędzie też prawa patentowe. W sumie Microsoft przejmie biznes wart 14,9 mld euro rocznie.

_ - Wierzymy, że transakcja to najlepsza droga naprzód dla Nokii i jej akcjonariuszy _ - poinformował w komunikacie prezes firmy, Risto Siilasmaa.

Nokia podzieliła się na pół. Za 3,79 mld euro sprzedała Microsoftowi biznes komórkowy, a za kolejne 1,65 mld euro wylicencjonowała portfolio mobilnych patentów. Biznes przejęty przez Microsoft odpowiadał za około 50 procent rocznych przychodów całego biznesu Nokii. W zeszłym roku ze sprzedaży telefonów wygenerowała 14,9 mld euro przychodów.

Finowie zostają z NSN-em, czyli działem usług infrastruktury mobilnej, z którego wykupili się niedawno z joint-venture z Siemensem, z HERE, czyli spółką zajmującą się tworzeniem map i urządzeń geolokalizacyjnych oraz Advanced Technologies, zajmującą się sprzedażą licencji.

Pracownicy Microsoftu dowiedzieli się o transakcji z listu, który odchodzący prezes firmy Steve Ballmer wysłał do nich dziś w nocy. Prezes wyjaśnił w nim kilka kluczowych kwestii związanych z przejęciem.

Rozszerzonym o część Nokii działem urządzeń zajmie się Stephen Elop, który tuż przed finalizacją transakcji odszedł ze stanowiska szefa Nokii. Teraz zatrudniony będzie przez Microsoft. Do firmy dołączą inżynierowie do tej pory zatrudniani przez Nokię i pozostaną na swoich dotychczasowych stanowiskach. Microsoft pozostawi też niezmienione struktury zajmujące się sprzedażą sprzętu Nokii.

Połączeniu ulegną działy marketingu obu podmiotów, ponieważ jak podkreśla Ballmer, kluczowe znaczenie ma spójność marki. Zintegrowane zostaną także struktury administracyjne, działy organizacyjne oraz procesy produkcyjne.

Działy odpowiedzialne za serwis i wsparcie zostaną włączone do Microsoftu. Nie są planowane przeniesienia zespołów - w większości ludzie pozostaną tam, gdzie pracowali dotąd.

Nokia - niegdyś lider rynku telefonów komórkowych - od pewnego czasu nie daje rady swym konkurentom, wśród nich koreańskiemu koncernowi Samsung i amerykańskiemu Apple. Przejęcie muszą zatwierdzić udziałowcy Nokii i urzędy. Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef Microsoftu odejdzie w ciągu roku Dyrektor wykonawczy Microsoft Steve Ballmer, który przejął stery firmy po odejściu jej założyciela Billa Gatesa odejdzie na emeryturę w ciągu 12 miesięcy.
Microsoft brał udział w szpiegostwie? Tak wynika z doniesień brytyjskiego dziennika The Guardian.
Microsoft pomagał szpiegować klientów? Dzięki temu amerykańskie służby mogły inwigilować użytkowników Microsoftu korzystających z jego czatowni.
Tagi: nokia, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, najważniejsze, czołówki, gospodarka światowa, it i telekomunikacja, internet, ebiznes
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz