Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miliard złotych dla PGE. Pieniądze pójdą na...

1
Podziel się:

Także dzięki kredytom z BGK, Grupa Kapitałowa PGE realizuje program inwestycyjny o wartości około 50 mld złotych.

Miliard złotych dla PGE. Pieniądze pójdą na...
(Forum Ekonomiczne w Krynicy)

Kredyt o wartości 1 mld zł został udzielony przez Bank Gospodarstwa Krajowego PGE Polskiej Grupie Energetycznej. Grupa podpisała umowę w ramach programu _ Inwestycje polskie _. Chodzi o współfinansowanie programu inwestycyjnego oraz bieżącej działalności.

Celem kredytu jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Kredyt udzielony został do 31 grudnia 2027 r.

Grupa Kapitałowa PGE realizuje program inwestycyjny na lata 2014-2020 o wartości ok. 50 mld zł. Na budowę nowych i modernizację istniejących instalacji Grupa PGE planuje wydać ok. 30 mld zł.

Realizowana budowa nowoczesnych bloków węglowych w Opolu i Turowie, zastępujących stopniowo stare jednostki, będzie miała pozytywny wpływ na środowisko z uwagi na znacznie niższą - nawet o 25 proc. - emisyjność CO2, w porównaniu do jednostek starszego typu.

_ - Głównym celem PGE Polskiej Grupy Energetycznej jest budowanie wartości dla akcjonariuszy oraz umacnianie pozycji branżowego lidera. Tak dużo jak PGE nie inwestowała jeszcze nigdy żadna inna firma w Polsce. Wysokie przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej i obecność we wszystkich elementach łańcucha wytwórczego, czyli wydobyciu węgla brunatnego, produkcji, dystrybucji oraz obrocie energią elektryczną, dają nam ku temu solidne podstawy. Kredyt z BGK jest krokiem w realizacji naszych zamierzeń - _mówi Marek Woszczyk, prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W segmencie energetyki odnawialnej, na koniec 2015 r., Grupa planuje przekroczyć poziom 500 MW mocy zainstalowanej w lądowej energetyce wiatrowej, umacniając pozycję czołowego producenta czystej energii w Polsce.

_ - Do tej pory BGK zaangażował 3,5 mld zł w modernizację i rozwój sektora energetyki, który skutecznie wspieramy w ramach programu Inwestycje polskie - _ mówi Piotr Lasecki, wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Naszą misją jest finansowanie przedsięwzięć takich jak dzisiejsze, które służą gospodarce i równocześnie poprawiają jakość życia Polaków - dodaje Piotr Lasecki.

_ Inwestycje polskie _ to zainicjowany przez rząd program, którego celem jest utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego poprzez finansowanie wybranych inwestycji. Program adresowany jest do przedsiębiorstw prywatnych i państwowych oraz samorządów.

Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe zapewniły finansowanie już 89 rentownych projektów infrastrukturalnych na łączną kwotę 21,3 mld zł. BGK ułatwił przedsiębiorcom z sektora MŚP sięgnięcie po kredyty inwestycyjne i obrotowe o wartości 27 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
BGK pracuje nad transakcjami za 15 miliardów Z tego transakcje za 5,6 miliarda złotych znajdują się na zaawansowanym etapie - poinformował resort skarbu.
Minister skarbu zdradza plany na przyszły rok _ - W tym roku dokapitalizowaliśmy PIR na 1,2 mld zł. Pieniądze ze sprzedaży akcji PGE nie trafiły więc do budżetu, tylko do realnej gospodarki - _powiedział minister skarbu.
business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Jack
rok temu
Błąd w artykule. Marek Woszczyk nie jest Prezesem PGE lecz Wojciech Dąbrowski.