Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
18.03.2015 11:04

Miliardowe inwestycje Energa-Operator

Zobacz najważniejsze projekty energetycznej spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(media.energa.pl)

Energa-Operator planuje przeznaczyć ponad miliard złotych na inwestycje w tym roku. Priorytetowe kierunki to modernizacja sieci ukierunkowana na poprawę wskaźników niezawodności sieci oraz przyłączanie nowych odbiorców, podała spółka.

"Najwięcej pieniędzy - 519 mln zł - firma planuje przeznaczyć na poprawę ciągłości zasilania. W kwocie tej zawarta modernizacja istniejących linii i stacji oraz wymiana transformatorów. Zaplanowane w tym zakresie inwestycje będą realizowane według kolejności zapewniającej najwyższą efektywność wydatkowanych nakładów, czyli maksymalnie poprawiające wskaźniki ciągłości zasilania oraz ograniczające awaryjność sieci" - czytamy w komunikacie.

Kolejnym priorytetem jest rozbudowa sieci w związku z przyłączaniem nowych odbiorców i wytwórców energii. Łączne wydatki na ten cel pochłoną 483 mln zł.

Ponadto w przyjętym przez firmę planie inwestycyjnym przeznaczono m.in. środki na przygotowanie infrastruktury do wdrożenia systemu łączności trankingowej TETRA, wymianę liczników na inteligentne oraz zmiany rozwojowe w systemach informatycznych.

"Firma będzie kontynuowała prace w zakresie rozwoju sieci inteligentnych smart grid, które częściowo będą dofinansowane zewnętrznie. Planowane jest uruchomienie projektu UPGRID (mechanizmów sterowania siecią nN i SN pozwalających na zarządzaniem stroną popytową i generacją rozproszoną) oraz kontynuacja prac w ramach projektu SmartToruń (budowa sieci inteligentnej na wyznaczonym do pilotażu terenie)" - czytamy dalej.

Spółka podkreśliła, że poziom inwestycji jest zbliżony do ubiegłorocznego .Także priorytety pozostają podobne.

Energa-Operator to spółka grupy Energa i jeden z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Zasila odbiorców na obszarze 75 tys. km2 (ok. 1/4 powierzchni Polski).

Spółka eksploatuje ponad 180 tys. km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć, którymi przesyła do odbiorców ponad 20 TWh energii rocznie, co daje jej 16,8-proc. udział w rynku. Majątek spółki tworzy 279 Głównych Punktów Zasilania oraz rozdzielni wysokiego napięcia (WN), ok. 59 tys. stacji średniego/niskiego napięcia (SN/nN) i rozdzielni SN oraz ok. 1 mln przyłączy.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: energetyka, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz