Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Milionowe zyski i przychody Mercora, ale...

0
Podziel się:

W pierwszym półroczu roku obrotowego 2013/2014 Mercor zanotował zysk netto w wysokości 7,13 miliona złotych i przychody na poziomie 198,01 miliona złotych.

na zdjęciu: Krzysztof Krempeć, prezes Mercora
na zdjęciu: Krzysztof Krempeć, prezes Mercora (mateirały prasowe)

O taką sprzedaż w kolejnych okresach będzie jednak niezwykle trudno.

Powód jest stosunkowo prosty. Pierwsza połowa roku obrotowego 2013/2014 w przypadku Mercora to okres rozpoczynający się pierwszego kwietnia i kończący 30 września. 6 września tego roku spółka podpisała natomiast przedwstępną umowę sprzedaży części biznesu w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych firmie Assa Abloy za 221 mln złotych.

W październiku zgodę na transakcję sprzedaży _ Działu Oddzieleń Przeciwpożarowych _ wyrazili z kolei akcjonariusze Mercora. W listopadzie pozytywne decyzje w sprawie przejęcia wydały natomiast polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz ukraiński Organ Ochrony Konkurencji. Zawarcie umów przyrzeczonych powinno nastąpić do 23 grudnia 2013 roku.

Sprzedaż dotyczy wyodrębnionej części biznesu, która w ubiegłym roku odpowiadała za niemal połowę przychodów. W roku obrotowym 2012/2013 grupa Mercor wygenerowała w ramach tej części działalności około 180 milionów złotych przychodów ze sprzedaży, podczas gdy łączne przychody spółki wyniosły niespełna 390 milionów złotych.

- _ Uważam, że w 3-4 lata wrócimy do poziomów sprzedaży, jakie uzyskiwaliśmy przed sprzedażą części naszej działalności w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych, czyli około 400 milionów złotych przychodów rocznie _ - uspokajał w drugiej połowie września prezes spółki Mercor Krzysztof Krempeć.

- _ Nasi doradcy pracują nad tym, by znaleźć drogę prawną do podzielenia się z akcjonariuszami pieniędzmi z transakcji. Rozważamy kilka rozwiązań. Chcielibyśmy przekazać na ten cel co najmniej 50 procent przepływów ze sprzedaży. Przeszkodą do wypłaty dywidendy jest to, że w ostatnich dwóch latach obrotowych notowaliśmy stratę _ - mówił także Krempeć. Propozycja ma zostać przedstawiona pod koniec grudnia.

Prezes spółki zapowiedział również, że spółka nie planuje żadnych akwizycji, a chce zwiększać moce produkcyjne i rozwijać kanały dystrybucji. - _ Nie można wykluczyć, że możemy przejąć małą sieć sprzedaży, ale obecnie nie mamy żadnych konkretnych projektów _ - dodał. Mercor ma skupić sie na poszerzaniu portfolio produktowego w funkcjonujących obecnie segmentach działalności

Mercor jest producentem biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Początki firmy sięgają 1988 roku. Od 2007 roku jest ona notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)