Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mniejsze zyski Newagu. Z powodu pożaru w metrze

0
Podziel się:

Po pożarze kolejki Inspiro na jesień 2013 roku przesunął się termin realizacji kontraktu z warszawską spółką.

Zbigniew Konieczek, prezes Newag S.A.
Zbigniew Konieczek, prezes Newag S.A. (youtube.com/NEWAG S.A.)

W 2013 roku Newag, którego prezesem jest Zbigniew Konieczek (na zdjęciu) zarobił na czysto 36,7 milionów złotych. To jednak o 19 milionów mniej niż rok wcześniej. Wynika to z przesunięcia realizacji kilku kontraktów, w tym sprzedaży taborów do warszawskiego metra z powodu ich awarii na jesień 2013 roku.

Przychody były niższe od planowanych w związku z czasowym wstrzymaniem odbiorów pociągów przez warszawskie metro. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Urszula Makosz, zysk grupy w zeszłym roku był o 3,1 procent niższy od prognozowanego. Przychody zamknęły się w kwocie 680,5 milionów złotych i były wyższe o 25,1 milionów niż w roku 2012, ale o ponad 70 milionów niższe niż przewidywano.

- _ Istotnym zdarzeniem wpływającym na wysokość wyników w 2013 roku było czasowe wstrzymanie w listopadzie ubiegłego roku odbiorów pociągów przez Metro Warszawskie. Spółka planowała sprzedaż jedenastu pojazdów, z czego sprzedanych zostało sześć - _poinformowała Makosz. Z tego tylko powodu Newag zarobił o 45 milionów złotych mniej, niż założono w prognozach.

W listopadzie 2013 roku w warszawskim metrze doszło do awarii jednego z pociągów Inspiro, które Newag produkuje razem z koncernem Siemens. Po pożarze pociągu wstrzymano ich eksploatację. Składy znów zaczęły kursować w warszawskim metrze w tym miesiącu.

Jak dodaje Makosz, na 2014 rok przesunięto także sprzedaż dwóch spalinowych zespołów trakcyjnych dla Przewozów Regionalnych wartych niemal 15 milionów złotych, oraz jednego elektrycznego zespołu trakcyjnego dla Kolei Mazowieckich o wartości 6, 5 milionów złotych.

_ _

Na początku grudnia ubiegłego roku Newag natomiast zadebiutował na warszawskiej giełdzie. Oferta obejmowała 19,5 milionów akcji, które sprzedawane były przez dotychczasowych akcjonariuszy. Stanowiło to 43,5 procent kapitału zakładowego, a wartość oferty wyniosła około 400 milionów złotych. Wyniki gorsze od prognoz odbiły się także na zaufaniu inwestorów. Od czasu debiutu, wartość akcji Newagu spadła niemalże o 20 procent.

Zobacz notowania Newag na giełdzie

Newag to jedna z dwóch największych polskich firm zajmujących się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
prosto z firm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)