Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Modernizacja kolei. PKP PLK rozwiązały umowę z wykonawcą z powodu opóźnień

0
Podziel się:

PKP PLK podkreśliły, że pomimo wielu wezwań do podjęcia działań naprawczych i wsparcia udzielanego przez zamawiającego, firma nie realizowała kontraktu zgodnie z harmonogramem

Prezes PKP PLK Remigiusz Paszkiewicz
Prezes PKP PLK Remigiusz Paszkiewicz (PKP PLK)
bEUmJGjp

Kierowana przez prezesa Remigiusza Paszkiewicza spółka PKP Polskie Linie Kolejowe rozwiązała umowę z hiszpańską firmą FCC Construcción na modernizację 32-kilometrowego fragmentu linii kolejowej E59 na odcinku Poznań-Czempin. Powodem są opóźnienia prac, które uznano za niemożliwe do nadrobienia.

Jak powiedział w czwartek rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec, modernizacja miała się zakończyć w połowie tego roku, a wykonano ok. 30 proc. prac. - _ Chcemy jak najszybciej ogłosić przetargi, tak aby maksymalny zakres prac wykonać jeszcze w 2015 roku _ - dodał.

Przygotowany przez PKP PLK plan naprawczy zakłada podział modernizowanego odcinka na trzy zadania - dla każdego z nich ogłoszone zostanie osobne zamówienie.

bEUmJGjr

Koszt modernizacji linii kolejowej wynosi przeszło 940 mln zł, z czego ponad 667 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Na 32 km odcinku budowane są nowe tory, sieć trakcyjna, mosty i wiadukty. Przebudowane zostaną cztery stacje kolejowe oraz cztery przystanki osobowe.

Po zakończeniu inwestycji pociągi na tym odcinku będą mogły kursować z prędkością do 160 km/h, a podróż pociągiem regionalnym z Czempina do Poznania potrwa około 26 min.

PKP PLK podkreśliły, że pomimo wielu wezwań do podjęcia działań naprawczych i wsparcia udzielanego przez zamawiającego, firma nie realizowała kontraktu zgodnie z harmonogramem. _ - Umowa, zawarta w styczniu 2013 r., zakładała zakończenie prac w czerwcu 2015 r. _ - przekazał rzecznik.

W ramach monitorowania postępu prac, PKP PLK zgodnie z tzw. regulacjami FIDIC, wysłała do wykonawcy kilkadziesiąt wezwań do przygotowania i wdrożenia programu naprawy. PKP PLK informuje, że we wrześniu 2014 r. powołano wspólny zespół, który ustalił sposób i harmonogram prowadzenia niezbędnych działań. _ - Mimo złożonych deklaracji, wykonawca nie realizował jednak planów _ - czytamy w komunikacie.

bEUmJGjx

Czytaj więcej w Money.pl

bEUmJGjS
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)