Notowania

modernizacja kolei
18.06.2015 07:55

Modernizacja polskich kolei. Nowe pociągi w barwach Intercity pojadą w tym roku

Zaczęły się kolejne testy pociągów Dart od bydgoskiej Pesy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe PKP Intercity)

Teraz testy, w grudniu wyjazd w trasę. Na torze doświadczalnym w Żmigrodzie rozpoczęły się próby pociągu Dart. To polska konstrukcja z fabryki Pesa w Bydgoszczy, która jeszcze w tym roku będzie jeździć w barwach PKP Intercity. Choć maszyny muszą jeszcze dostać homologację, rzeczniczka Intercity Zuzanna Szopowska (na zdjęciu) wierzy, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Szopowska mówi, że sprawdzony musi być każdy element konstrukcji. Pierwsze próby rozpoczęły się już kilka tygodni temu. Były to sprawdziany prędkościowe, prowadzone na Centralnej Magistrali Kolejowej. Pociąg przekroczył wtedy prędkość 200 kilometrów na godzinę. Testy w Żmigrodzie to przede wszystkim testy układu hamulcowego, układów ciśnieniowych oraz badanie wpływu różnych czynników na jazdę.

Dart to jeden z najnowszych modeli polskiej fabryki. Na jego produkcję Pesa dostała dotację unijną. Na egzemplarze zamówione przez PKP Intercity musi dostać homologację jeszcze w tym roku. Inaczej dotacja przepadnie.

Przedstawiciele PKP wierzą jednak, że producent zdąży uzyskać homologację. - Widzimy wielką determinację naszego partnera w tej sprawie - podsumowuje Zuzanna Szopowska. Przewoźnik zamówił w sumie 20 pociągów Dart.

To kolejny, po Pendolino, zakup szybkich składów dla polskich kolei. Choć bydgoski produkt będzie trochę wolniejszy od oferowanego przez Alstom Pendolino, to z drugiej strony kosztował sporo mniej. PKP Intercity podpisało też kontrakt na dostawę 20 składów z Newagiem. Parametrami mają być zbliżone do Dartów.

Zobacz też: Gigantyczny wzrost liczby pasażerów w PKP to efekt Pendolino?

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: modernizacja kolei, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz