Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn orlen
09.01.2014 06:34

Możejki na granicy rentowności? PKN Orlen ujawnia

- W 2009 wysyłały do USA 40 procent produkcji, a w 2013 - tylko 15 procent - przyznaje prezes.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlen)
Dariusz Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen

- _ Kondycja PKN Orlen jest bardzo dobra, mimo niesprzyjających czynników, takich jak sytuacja makroekonomiczna, rozwój szarej strefy czy spadające marże w branży rafineryjnej _- uważa prezes spółki Jacek Krawiec. Nie kryje jednak, że eksport ropy do USA spadł z 40 proc. całej produkcji rafinerii w 2009 roku do 15 proc. w 2013 roku.

Na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu Krawiec ocenił, że sytuacja finansowa spółki jest _ dobra jak nigdy _. Poinformował też, że PKN Orlen na swoich koncesjach na Lubelszczyźnie dokonał dotychczas dziewięciu odwiertów, w tym dwóch poziomych oraz dwóch szczelinowań. Natomiast na 2014 r. spółka planuje wykonanie czterech odwiertów poziomych i jednego pionowego. - _ Warunkowo planujemy zwiększenie liczby odwiertów, jeśli sytuacja, w tym administracyjna, na to pozwoli _ - dodał Krawiec.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że spółka konsekwentnie stawia na poszukiwania i wydobycie surowców, jednak rozwój tej działalności planuje w bezpiecznych politycznie regionach - czyli Europie i Ameryce Północnej. Krawiec przypomniał, że PKN Orlen przejął kanadyjską firmę TriOil, dzięki czemu wszedł w posiadanie technologii i know-how, niezbędnych do wydobywania węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych.

Jego zdaniem, sytuacja branży rafineryjnej w Europie systematycznie się pogarsza. Wskazał, że od 2008 r. popyt na paliwa spadł o 10 proc., w 2014 r. ma spaść o 1 proc., marże rafineryjne są w historycznych minimach, a na Bliskim Wchodzie powstają kolejne wielkie rafinerie, które będą też eksportować do Europy. Eksporterem produktów rafineryjnych stają się USA, co oznacza pogorszenie sytuacji litewskiej rafinerii Orlenu w Możejkach. - _ W 2009 Możejki wysyłały do USA 40 proc. produkcji, a w 2013 r. - tylko 15 proc. _- zaznaczył Krawiec.

W jego ocenie Możejki są na granicy rentowności, ale sytuację powinna poprawić budowa rurociągu dostarczający produkty rafinerii do portu w Kłajpedzie. Krawiec zaznaczył, że obecny litewski rząd jest tej inwestycji przychylny. Prezes PKN Orlen dodał, że zamknięty kilka lat temu przez Rosjan rurociąg Przyjaźń-Północ, dostarczający ropę do Możejek nie zostanie otwarty. Jak mówił, z jego rozmów z prezesem Transnieftu wynika, iż rura ma 1400 usterek i jej modernizacja jest nieopłacalna.

Odnosząc się do możliwości sprzedaży Możejek, Krawiec stwierdził, że najpierw ktoś musi chcieć rafinerię kupić, a takiego kupca obecnie raczej nie widać.

Prezes PKN Orlen za poważny problem dla spółki w kraju uznał szarą strefę w handlu paliwami, która - w jego ocenie - w ciągu ostatnich dwóch lat rozrosła się do ok. 11-19 proc. rynku i powoduje roczne uszczuplenie wpływów z podatku VAT rzędu 4 mld zł. Mamy do czynienia z mafią, 11-19 proc. rynku to już problem całego państwa - mówił Krawiec.

Stwierdził, że jest zwolennikiem zgłoszonego ostatnio przez ministerstwo gospodarki pomysłu, by firmy handlujące paliwem musiały wpłacać wysoką kaucję - rzędu kilku mln zł. Jak stwierdził, w Czechach szara strefa z 20 proc. spadła radykalnie po wprowadzeniu kaucji w wysokości 20 mln koron.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkn orlen, business news, giełda, kraj, manager, prosto z firm, czołówki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz