Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na GPW pohandlujesz walutą? Nowy projekt

0
Podziel się

- Jesteśmy w stanie stworzyć konkurencyjną ofertę na rynku, na którym do tej pory nas nie było - zapewnia Paweł Tamborski.

Na GPW pohandlujesz walutą? Nowy projekt
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
bErMkUSZ

- _ W tej chwili pracujemy nad pomysłem, aby uruchomić na naszych platformach również platformę foreksową, abyśmy byli w stanie zaoferować produkty, czy dostęp do ryzyka funkcjonowania na rynku obrotu walutami _- powiedział prezes Paweł Tamborski (na zdjęciu). Zastrzegł, że w tej chwili jest jeszcze za wcześnie, by można było informować o szczegółach.

Dodał, że dla GPW platformy obrotu walutami, jak i rynek instrumentów pochodnych są konkurencją dla giełdy, a wielu inwestorów indywidualnych jest gotowych podjąć ryzyko i przenieść się na nie. _ - Komisja Nadzoru Finansowego w ostatnim czasie prezentowała statystyki, z których wynikało, że ten rynek nie jest specjalnie korzystny dla inwestorów indywidualnych - większość z nich, ponad 80 proc., traci _ - mówił szef GPW. Zaznaczył, że straty w tym wypadku wiążą się zwykle z utratą wszystkich zainwestowanych pieniędzy.

_ - Widzimy możliwość rozwoju jednego z naszych segmentów, bazując na tym, że to, co GPW ma niewątpliwie, to nowoczesna technologia, świetni pracownicy i wiarygodność. Na tej bazie jesteśmy w stanie stworzyć konkurencyjną ofertę również na tym rynku, na którym do tej pory nas nie było _ - powiedział.

bErMkUTb

Co dalej z New Connect?

Mówiąc o przyszłości New Connect zauważył, że w publicznym przekazie upowszechniła się opinia, iż na NC jest wiele złych spółek. _ - Na bieżąco analizujemy tę sytuację. Ponieważ naszym aktywem jest nasza wiarygodność, bardzo dużą uwagę przykładamy do tego, aby podnieść wiarygodność tego rynku _ - mówił.

Dodał, że poprzedni zarząd podjął szereg inicjatyw, które miały na celu podniesienie wiarygodności NC, a ostatnio wyrzucone zostało z New Connect kilkanaście podmiotów, które łamały warunki notowania. Zaznaczył, że GPW zamierza ściślej współpracować z tzw. doradcami, którzy wprowadzają firmy na New Connect. Ma to zwiększyć wiarygodność zarówno spółek, jak i samych doradców.

_ - Być może przyczyna polega na tym, że ci autoryzowani doradcy nie dbają o jakość tych podmiotów, które na ten rynek są wprowadzane. Trzecia rzecz to kwestia inicjatyw mających na celu zwiększenie płynności. To kwestia współpracy z animatorami rynku, tutaj jesteśmy gotowi iść mocno na rękę, obniżać opłaty tym podmiotom, które tę płynność będą zapewniały _ - poinformował szef GPW.

bErMkUTh

_ Fundusze emerytalne były _ błogosławieństwem _ _

Pytany o niską płynność na GPW wyjaśnił, że przede wszystkim spółki notowane w Warszawie są mniejsze od tych notowanych na bardziej rozwiniętych rynkach kapitałowych. _ - Stosunkowo niewielka liczba akcji jest w wolnym obrocie. To wynika chociażby z tego, że Skarb Państwa w dalszym ciągu jest istotnym akcjonariuszem kilku ważnych spółek z punktu widzenia ich znaczenia dla naszego parkietu _ - tłumaczył.

Wyjaśnił, że z drugiej strony prywatni właściciele też nie chcą się pozbyć istotnych pakietów akcji. - _ Trzeci element jest taki, że polskie fundusze emerytalne, które dzisiaj odpowiadają za 43 proc. akcji w wolnym obrocie akcji, które nie są w posiadaniu inwestorów strategicznych, to akcjonariusze długoterminowi. Oni kupują i trzymają, nie są aktywnymi uczestnikami rynku _ - wyjaśnił.

Dodał, że krajowe fundusze emerytalne odpowiadają za mniej więcej 6 proc. obrotów na rynku wtórnym. _ - Można powiedzieć, że fundusze emerytalne były błogosławieństwem, jeżeli chodzi o rynek pierwotny, natomiast nie były i nie są specjalnie aktywnymi uczestnikami rynku wtórnego _ - powiedział. Zaznaczył, że aby zwiększyć płynność, GPW angażuje się w pozyskiwanie nowych emitentów i inwestorów.

bErMkUTi

Giełda liczy np. że uda się upowszechnić pożyczanie papierów wartościowych, dzięki czemu np. fundusze emerytalne będą mogły pożyczać swoje akcje, które mogłyby podlegać obrotowi na rynku.

Współpraca z Wiedniem?

Tamborski nie wykluczył powrotu do koncepcji połączenia GPW z rynkiem wiedeńskim. - _ W przyszłości być może będziemy się do akcjonariuszy zwracali o ponowne rozważenie tego pomysłu, jeżeli uznamy, że on faktycznie przynosi wartość naszym akcjonariuszom, ale również polskiemu rynkowi kapitałowemu _ - zaznaczył.

Tamborski wziął wczoraj udział w posiedzeniu komisji skarbu poświęconemu aktualnej sytuacji i perspektyw działania GPW. Pytany był przez posłów m.in. o plany GPW dotyczące stworzenia rynku walutowego oraz ewentualne zmiany poprawiające wiarygodność rynku New Connect.

bErMkUTj

We wrześniu GPW poinformowała, że chce się skoncentrować na rozwoju organicznym i obecnie nie bierze pod uwagę aliansu z Wiedniem, a resort skarbu państwa poparł tę koncepcję. Warszawska giełda od ponad roku rozważała możliwość połączenia się z giełdą w Wiedniu, stojącą na czele CEE Stock Exchange Group, która oprócz niej grupuje giełdy w Pradze, Budapeszcie i w Lublanie.

Czytaj więcej w Money.pl

bErMkUTC
business news
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)