Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

nc+ jednak nie przyznaje się do winy. Nie chcą płacić kary

0
Podziel się:

To o tyle zaskakujące, że zaraz po decyzji UOKiK firma przeprosiła swoich klientów.

Julien Verley, prezes NC+
Julien Verley, prezes NC+ (Michal Dyjuk/REPORTER)

Platforma nc+ odwołała się od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - dowiedziało się Radio ZET. UOKiK kilka tygodni temu nałożył 11 mln zł kary na właściciela platformy telewizyjnej nc+ spółkę ITI Neovision.

Wątpliwości Urzędu wzbudziły zmiany warunków umów jakich dokonała nc+, a także zbyt krótki termin na złożenie rezygnacji oraz informowanie o nowej ofercie zwykłym listem. Analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wykazała, że ITI Neovision jednostronnie zmieniając umowy zawarte z abonentami telewizji _ n _ złamała prawo. Decyzją urzędu klienci nc+ mogą kontynuować umowy na dotychczasowych warunkach.

Odwołanie to zadziwiająca decyzja nc+ ponieważ firma, jakiś czas temu, przeprosiła swoich klientów za swoje działania i sama obiecała, że każdy klient może dokończyć umowę na starych warunkach.

Według decyzji UOKiK spółka musi wypełnić liczne obowiązki informacyjne, a za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów zapłacić blisko 11 mln złotych.

Wszczęte 2 kwietnia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowanie administracyjne było odpowiedzią na liczne sygnały napływające od abonentów telewizji _ nc+ _.

_ Jednostronna zmiana warunków umowy naruszała dobre obyczaje, gdyż dotyczyła również umów zawartych na czas oznaczony _- informował wtedy UOKiK. Prezes Urzędu zakwestionowała również sam sposób przekazywania informacji o zmianie umowy konsumentom oraz zbyt krótki termin na złożenie rezygnacji z automatycznego przejścia na ofertę _ nc+ _.

_ Zdaniem Urzędu, redakcja pisma skierowanego do abonentów oraz sposób prezentacji nowych warunków wprowadzały w błąd konsumentów _ - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie.

Do czego teraz mają prawo abonenci?Zdaniem UOKiK nawet rozważni konsumenci mogli nie dostrzec informacji o zmianie warunków zawartych w piśmie prezentującym głównie ofertę programową nowego operatora. Skutkiem tego nie mogli oni świadomie zdecydować o wyborze najkorzystniejszej oferty. Niezgodne z prawem były również przewidziane przez spółkę zbyt krótkie terminy na podjęcie decyzji co do przyszłej umowy.

Jednocześnie w przypadku braku odpowiedzi konsumenta następowało niezgodne z prawem automatyczne zastępowanie starej oferty nową. Prezes UOKiK po przeprowadzeniu postępowania uznała, że ITI Neovision wprowadzając ofertę _ nc+ _ naruszyła zbiorowe interesy konsumentów.

Spółka swoim działaniem naruszyła m.in. zasady lojalnego zachowania kontrahenta wobec konsumenta, dotrzymywania umów oraz uczciwości w wykonywaniu zobowiązań.

Mając na uwadze naruszenie interesów rożnych grup konsumentów, Prezes UOKiK nałożyła na spółkę obowiązek usunięcia skutków zakwestionowanych działań, w tym liczne obowiązki informacyjne uzależnione od sytuacji, w jakiej znaleźli się abonenci ITI Neovision.

| Realizacji obowiązków nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W stosunku do: |
| --- |
| UOKiK |
| abonentów, którzy nie wypowiedzieli umowy: spółka ma poinformować, że usługi telewizyjne będą świadczone na dotychczasowych warunkach do końca okresu wynikającego z dotychczas obowiązującej umowy zawartej na czas oznaczony lub do czasu wyboru przez nich oferty nc+. |
| abonentów, którzy wypowiedzieli umowy: spółka ma poinformować, że do 31 maja mogą anulować swoje wypowiedzenie. Wówczas będą im świadczone usługi telewizyjne na warunkach obowiązujących przed wypowiedzeniem umowy do końca oznaczonego okresu lub do czasu wyboru przez nich oferty nc+. |
| abonentów, którzy wybrali ofertę nc+: spółka ma poinformować, że do 31 maja mogą odstąpić od wybranej oferty nc+. Wówczas będą świadczone usługi telewizyjne na warunkach obowiązujących przed dokonaniem wyboru oferty nc+ do końca oznaczonego okresu lub do czasu wyboru przez nich oferty nc+. |

Ponadto Prezes UOKiK nakazała umieszczenie decyzji na stronie internetowej ncplus.pl. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na ITI Neovision Urząd nałożył sankcję finansową - 10 mln 841 tys. zł. Określając wysokość kary wzięto pod uwagę, że spółka zaprzestała stosowania niedozwolonych praktyk oraz podjęła działania zmierzające do usunięcia negatywnych skutków.

Niedługo później NC+ przeprosiła klientów.

Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK przygląda się nc+. Są pierwsze skargi Klientom nie podobają się przymusowe zmiany narzucone przez właścicieli platformy.
Czy klienci naprawdę wygrali wojnę z nc+? Money.pl pyta ekspertów, jakie będą skutki awantury wokół cyfrowej platformy.
business news
strategie firm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)