Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lwb
23.09.2014 15:03

Negatywna decyzja dla Bogdanki. Przyszłość spółki zagrożona?

Spółka złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)
Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka

Ministerstwo Środowiska 8 sierpnia wydało negatywną dla Bogdanki decyzję dotyczącą nowej koncesji wydobycia. Notowana na GPW firma nie składa jednak borni i zamierza walczyć o lubelski obszar K-6-7 znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie obecnej kopalni spółki. Zbigniew Stopa (na zdjęciu), prezes Bogdanki potwierdza, że wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy został już złożony.

Według spółki prace rozpoznawcze na tym terenie zostały już przeprowadzone i bezcelowe oraz nieekonomiczne jest wstrzymywanie wydobycia. Dodano, że działa to również na szkodę Skarbu Państwa.

_ - Mamy nadzieję, że Ministerstwo Środowiska ponownie przeanalizuje nasz wniosek i weźmie pod uwagę argumenty prawne, które przemawiają na korzyść Bogdanki oraz szeroko rozumiane dobro publiczne. W naszym przekonaniu przedłużenie żywotności Bogdanki, przedsiębiorstwa zaliczanego do firm o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki oraz dostarczającego ponad 25 procent węgla do polskich elektrowni, jak najbardziej można sklasyfikować jako ów interes publiczny - komentuje Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki. _

Prezes wspomina również, że koncesja dotyczy wydobycia na obszarze znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie już eksploatowanych obszarach. Powoduje to, że spółka mogłaby szybko i w efektywny sposób zacząć pozyskiwać surowiec.

_ - Dla państwa, jako właściciela złóż, najwięcej korzyści przynosi wydobycie prowadzone w sposób racjonalny, zapewniający optymalne wykorzystanie kopalin, z poszanowaniem środowiska - _dodał prezes.

Bogdanka stara się o tę koncesję od 2010 roku. Według specjalistów powstanie na tym obszarze kopalni nie uniemożliwi budowy w tym regionie innej. Obszar K-6-7 to około 41 kilometrów kwadratowych obszarów przylegających do złóż spółki. Tymczasem Zagłębie Lubelskie to ponad 9 tysięcy kilometrów, na których pierwotnie planowane było powstanie siedmiu kopalń.

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka na koniec ubiegłego roku miała 14,8 procent udziału w rynku węgla energetycznego w naszym kraju. Łącznie w 2013 roku spółka wydobyła 8,35 mln ton surowca. Kopalnia zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

W pierwszym półroczu 2014 roku spółka zarobiła 91,4 mln złotych. Rok wcześniej zysk wynosił 142 mln złotych.

Notowania akcji spółki od początku września Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: lwb, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz