Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Netia podała wyniki. Nowa strategia?

0
Podziel się

Netia na początku czwartego kwartału przedstawi długookresową strategię do 2025 roku - poinformował podczas konferencji prasowej prezes Netii Adam Sawicki.

Adam Sawicki, prezes Netia
Adam Sawicki, prezes Netia (mat. prasowe)
bDSHUpTp

Skorygowana EBITDA grupy Netia w drugim kwartale 2014 roku wyniósł 125,1 milionów złotych. Przychody grupy wyniosły 422 mln zł wobec 426 mln zł oczekiwanych przez analityków. Netia na początku czwartego kwartału przedstawi długookresową strategię do 2025 roku - poinformował podczas konferencji prasowej prezes Netii Adam Sawicki.

Skorygowany zysk EBITDA wyniósł 259,5 mln zł w I półroczu 2014 roku (spadek o 8 proc. rdr) W II kw. 2014 r. skorygowany zysk EBITDA wyniósł 125,1 mln zł, czyli o 7 proc. mniej niż rok wcześniej.

Marża skorygowanego zysku EBITDA wyniosła 30,3 proc. w I półroczu 2014 r. oraz 29,6 proc. w samym drugim kwartale w porównaniu do odpowiednio: 29,2 i 31,0 proc. w tych samych okresach 2013 roku.

bDSHUpTr

_ Poprawa marży rok do roku została osiągnięta dzięki temu, iż utrata przychodów skoncentrowała się na niskomarżowych kategoriach usług, m.in. na bazie dostępu regulowanego, jak również dzięki niższym kosztom pozyskania klienta (SAC) w związku z mniejszą liczbą przyłączeń brutto i obniżkom stawek MTR. Spadek marży kwartał do kwartału odzwierciedla głównie obniżenie poziomu przychodów _ - napisano w raporcie.

Przychody za I półrocze 2014 r. wyniosły 856,5 mln zł (spadek o 11 proc. rdr). W samym drugim kwartale przychody spadły o 3 proc. wobec pierwszego kwartału do poziomu 422,2 mln zł.

Spadek przychodów był związany z niższą liczbą usług (RGU), które zmniejszyły się o 6 proc. rdr i o 2 proc. q/q. Netia szacuje także, że 30 proc. spadku przychodów r/r oraz 11 proc. q/q było spowodowane mającą miejsce w 2013 r. obniżką stawek MTR.

Spółka oczekuje, że wpływ przeprowadzonej w 2013 r. obniżki stawek MTR na zmianę poziomu przychodów w porównywanych okresach będzie coraz mniejszy, gdyż ostania redukcja stawek miała miejsce w lipcu 2013 r.

bDSHUpTx

Spadek liczby aktywnych usług był w dalszym ciągu skoncentrowany w podsegmencie klientów indywidualnych - B2C (Home) i w obszarze stacjonarnych usług głosowych. Obniżka stawek MTR wpłynęła głównie na poziom przychodów w segmencie usług dla klientów biznesowych - B2B (Carrier).

Zysk operacyjny EBIT za I półrocze 2014 r. wyniósł 34,9 mln zł (nie uwzględniając pozycji jednorazowych skorygowany zysk operacyjny wyniósł 48,7 mln zł) w stosunku do 53,7 mln zł za I półrocze 2013 r. (61,2 mln zł zysku operacyjnego przy wyłączeniu pozycji jednorazowych).

Zysk netto odnotowany w I półroczu 2014 r. wyniósł 19,2 mln zł w stosunku do zysku netto w wysokości 21,7 mln w I półroczu 2013 r. Zysk netto w II kw. 2014 r. wyniósł 8,3 mln zł. Zysk netto za I półrocze 2014 r. uwzględnia 11 mln zł odsetek z tytułu obsługi kredytu zaciągniętego w 2011 r. na sfinansowanie akwizycji Grupy Dialog wobec 16,8 mln zł odsetek z tego tytułu odnotowanych za I półrocze 2013 r.

Sprawdź kurs akcji Netii z ostatnich trzech miesięcy Połączenie z Play?

bDSHUpTy

We wcześniejszym komunikacie prasowym Netii informowano, że niedawno powołany prezes Netii Adam Sawicki prowadzi prace nad weryfikacją strategicznych celów finansowych i operacyjnych dla grupy. Celem prac jest ustabilizowanie wyników finansowych oraz zwiększenie orientacji na wzrost i szanse konsolidacyjne, które są nadal obecne na polskim rynku telekomunikacyjnym.Zaktualizowana strategia ma być przedstawiona radzie nadzorczej Netii w trzecim kwartale 2014 roku.

Prezes Sawicki, pytany przez dziennikarzy, o możliwość powiązań Netii z siecią komórkową Play, odpowiedział: - _ Podstawą każdej współpracy kapitałowej jest współpraca biznesowa. Czy będzie to współpraca biznesowa czy kapitałowa - to musimy się zastanowić. Żadna opcja nie jest wykluczona. Ta współpraca na razie jest taka sama, jak z Polkomtelem _.

Czytaj więcej w Money.pl

bDSHUpTS
business news
strategie firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)