Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Neuca przejmie hurotwego dystrybutora leków

0
Podziel się:

Spółka podpisała przedwstępną umowę kupna ACP Pharma za blisko 432 miliony złotych.

Neuca przejmie hurotwego dystrybutora leków
(materiały prasowe)
bEshJKRh

Neuca, hurtowy dystrybutor farmaceutyków, zamierza w konsorcjum z funduszem Penta Investments przejąć aktywa holdingu Mediq znajdujące się w Polsce. W wyniku transakcji w skład grupy Neuca wejdzie ACP Pharma, hurtowy dystrybutorów leków. Natomiast ponad 250 aptek należących do sieci Mediq trafi do portfela Penta Investments.
_ _

_ - Przejęcie ACP Pharma jest elementem naszej strategii związanej ze zwiększaniem naszych udziałów w rynku. Strategię realizujemy, dochowując wierności naszej filozofii: niekonkurowania z naszymi klientami. Z tego powodu przystąpiliśmy do konsorcjum z Penta Investments, która przejmuje detaliczną część biznesu holdingu Mediq _ - poinformował w komunikacie widoczny na zdjęciu Piotr Sucharski, prezes Neuca.

Neuca podpisała przedwstępną umowę kupna ACP Pharma za blisko 432 miliony złotych. Następnie BRL Center Polska, firma kontrolowana przez Pentę Investments, ma odkupić od Neuki część detaliczną (apteki i punkty apteczne) za 228,7 miliony złotych. Sprzedającym jest holenderska spółka Mediq International. Transakcja uzależniona jest od m.in. uzyskania zgody UOKiK. W najbliższym czasie Neuca złoży do Urzędu wniosek w tej sprawie. W strategi planowanej po przejęciu, Neuca zamierza utrzymać markę ACP Pharma.

bEshJKRj

Zgodnie z porozumieniem Penta zobowiązała się do zapewnienia Neuce finansowania w części równej wartości spółek detalicznych grupy ACP Pharma._ - Neuca przejmuje hurtową część ACP Pharma za pomocą środków własnych. Cena zakupu hurtowego dystrybutora to około 203 miliony złotych (cena ta uwzględnia posiadane przez spółki hurtowe środki pieniężne w wysokości około 48,2 miliona złotych na koniec 2012 roku) _ - podano w raporcie.

Hurtowa część ACP Pharma to, jak podaje Neuca, czwarty pod względem udziałów rynkowych dystrybutor leków w kraju. W ubiegłym roku ACP Pharma miała 7-procentowy udziałów w rynku hurtu aptecznego. Doradcą finansowym przy transakcji był BNP Paribas, a doradcą prawnym Weil, Gotshal & Manges.

Neuca debiutowała na giełdzie w 2004 roku. Od początku notowań większa korekta miała miejsce w 2007 oraz 2008 roku. Po okresie największych przecen na fali kryzysu gospodarczego, walory spółki zwyżkowały. Od 2009 roku kurs akcji wzrósł z 27 złotych na prawie 200 złotych.

Notowania spółki w ostatnich trzech latach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEshJKRp

Firma w pierwszym kwartale 2013 roku osiągnęła przychody na poziomie 1,5 miliarda złotych. Rok do roku wzrosły one o 5 procent. Zysk netto spółki po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych w tym samym okresie wyniósł 28 milionów złotych co daje wzrost o 31 procent.

Spółka Neuca jest największym hurtowym dystrybutorem artykułów farmaceutycznych w Polsce. Jej udział w tym rynku wynosi około 30 procent. Łączy ponad 20 przedsiębiorstw zajmujących się świadczeniem usług oraz dostarczaniem produktów dla rynku zdrowia. Firmy są zrzeszone w formie holdingowej.

bEshJKRK
business news
manager
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)