Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkp energetyka
08.10.2013 16:55

Nie koniec prywatyzacji na kolei. Pod młotek pójdzie...

Przy okazji zapowiedzi debiutu na giełdzie PKP Cargo, prezes Karnowski wspomina o kolejnej prywatyzacji - PKP Energetyka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP S.A.)
Jakub Karnowski, prezes zarządu PKP

W ostatnich tygodniach najbardziej medialną spółką Polskich Kolei Państwowych jest PKP Cargo. Wszystko przez jej debiut giełdowy, który dzisiaj został zapowiedziany na końcówkę października. To jednak nie koniec zmian na kolei. - _ Chcemy uruchomić proces sprzedaży PKP Energetyka w 2014 roku _ - zapowiada Jakub Karnowski (na zdjęciu), prezes zarządu PKP.

_ - PKP Energetyka pasowałaby dobrze do jednej z polskich grup energetycznych notowanych na giełdzie _ - komentuje prezes Jakub Karnowski. Jednocześnie dodaje, że niewykluczona jest także oferta publiczna tej spółki.

PKP Energetyka rozpoczęła działalność w 2001 roku w wyniku restrukturyzacji komercjalizacji i prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych. Spółka jest ogólnopolskim dostawcą energii elektrycznej i jednym z jej większych odbiorców (3,4 procent zużycia krajowego). PKP Energetyka posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju.

Zapowiedzi ze strony prezesa PKP padły przy okazji upublicznienia prospektu emisyjnego PKP Cargo. Przewoźnik zadebiutuje na warszawskiej giełdzie 31 października. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje spółki po cenie maksymalnej w wysokości 74 złotych za papier. Zgodnie z prospektem oferta o bejmie ponad 21,6 miliona akcji, które stanowią 50 procent minus jedna akcja wszystkich papierów spółki. Przy takiej cenie oznaczałoby to, że jest ona warta około 1,6 miliarda złotych.

Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje PKP Cargo od jutra do 21 października. Debiut jest planowany na 31 października. Tymczasem już dzisiaj rusza budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. Wiadomo, że zakupem co najmniej 5 procent akcji jest zainteresowany Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

W 2012 roku grupa PKP Cargo wypracowała 267,4 miliona złotych zysku netto, 766,8 miliona złotych zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację oraz 5,17 miliarda złotych przychodów.

Źródło: Money.pl na podstawie danych PKP Cargo

Według analityka rynku transportowego z firmy doradczej TOR, Adriana Furgalskiego, w 2013 roku zysk netto będzie niższy, ale powinien przekroczyć kwotę 200 milionów złotych. - _ Powodem spadku są między innymi opóźnienia w budowie dróg w Polsce. PKP Cargo przewozi kruszywa pod ich budowę, więc taka sytuacja oczywiście negatywnie odbija się na ich wynikach _ - tłumaczy analityk TOR.

Grupa PKP powstała w 2001 roku z podziału przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe. Obecnie w skład grupy wchodzi dziewięć spółek: spółka-matka PKP SA, spółki przewozowe: PKP Cargo, PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście i PKP LHS, oraz spółki zarządzające infrastrukturą kolejową: PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Energetyka, TK Telekom i PKP Informatyka. Grupa zatrudnia ponad 80 tysięcy pracowników. Jest to czwarta co do wielkości kolej europejska.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkp energetyka, business news, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz