Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nordea na sprzedaż? PKO BP nie wyklucza przejęcia

0
Podziel się:

- PKO BP przyjrzy się aktywom Nordei, ale kluczowa będzie cena - ocenia prezes Jagiełło. Na rynku pojawiły się informacji o możliwości sprzedaży fińskiego banku.

Nordea na sprzedaż? PKO BP nie wyklucza przejęcia
(Jacek Waszkiewicz / Reporter)

PKO BP przyjrzy się polskim aktywom Nordei, ale kluczowa przy ich ewentualnym przejęciu będzie cena - poinformował prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Dodał, że jesienią może powrócić kwestia sprzedaży Banku Millennium.

_ - Mamy możliwości akwizycyjne, ale to nie jest podstawa naszej działalności. Zapisaliśmy w naszej strategii, że chcemy być aktywni na rynku przejęć. W przypadku Nordei, to jest kwestia atrakcyjności ceny. Trzeba też przyjrzeć się elementom składowym tej transakcji. Bo na przykład może się okazać, że OFE jest warte zero _ - dodaje Jagiełło. Już kilka dni temu w Money.pl pisaliśmy, że PKO Bank Polski wybiera się na zakupy banków w Polsce i Europie Centralnej.

Prezes poinformował, że spodziewa się, że jesienią może powrócić kwestia sprzedaży Banku Millennium i dodał, że w poprzednich negocjacjach oczekiwania cenowe sprzedającego były zbyt wysokie.

Powtórzył również, że Alior Bank nie pasuje do modelu PKO BP.

Jagiełło ocenił też, że w tej chwili w Polsce są cztery banki, w których główni akcjonariusze myślą o wyjściu z inwestycji. Obok Nordei i Millennium, wskazał dwa banki francuskie, które zastanawiają się nad ewentualnym wyjściem z Europy Środkowo-Wschodniej.

_ - Nasze zainteresowanie akwizycjami za granicą limitujemy do obszaru bliskiego geograficznie Polsce _ - podał.

W tym kontekście wymienił rynek czeski i ewentualne wystawienie na sprzedaż przez KBC udziałów w banku CSOB.

Poinformował też, że PKO BP jest otwarte na kupno aktywów TFI i zintegrowanie ich z własnym TFI.

_ - Enterprise Investors rozważą czy sprzedać Skarbiec TFI. Przyjrzymy się tej transakcji, ale kluczowa jest kwestia atrakcyjności ceny. W przypadku OFE nie widzimy potrzeby, abyśmy mieli dalej inwestować kapitałowo, chyba że będzie jakaś nadzwyczajnie korzystna okazja. W obecnej sytuacji wycena OFE musi pójść drastycznie w dół _ - skomentował Jagiełło.

_ Rzeczpospolita _ napisała, że największa skandynawska grupa, Nordea Bank Sweden, planuje wycofać się z działalności w Polsce. Dorota Tanaś-Michalak z biura prasowego Banku Nordea mówi Money.pl - _ Nordea nie komentuje doniesień prasowych _.

Nordea to największa grupa finansowa w Skandynawii, w Polsce jest obecna od dawna, zarówno na rynku bankowym i ubezpieczeniowym. Ma około 120 placówek w całej Polsce.

Nordea Bank Polska wypracował w IV kwartale 2012 roku 65,3 mln zysku netto, to nieznacznie bo o 1 proc. mniej niż w IV kwartale 2011. Przychody operacyjne wyniosły 231,8 mln złotych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)