Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Notowania Boryszewa zawieszone. Co dalej?

0
Podziel się:

Scalenie akcji jest konsekwencją zaleceń GPW. Prezes zapewnia, że operacja będzie neutralna dla akcjonariuszy, a perspektywy dla spółki są dobre.

Piotr Szeliga, prezes spółki Boryszew
Piotr Szeliga, prezes spółki Boryszew (boryszew)
bECGEkbp

Przez najbliższe dwa tygodnie inwestorzy nie będą mogli handlować akcjami spółki. Powodem jest ich scalenie, w wyniku którego osoby posiadające 10 akcji otrzymają w zamian jedną o wartości dziesięciokrotnie większej niż obecnie. Obrót akcjami ma zostać wznowiony 2 kwietnia.

Boryszew przeprowadza scalenie akcji w stosunku 10:1. Oznacza to, że każde 10 akcji zostanie scalonych w jedną. W wyniku procesu, obecna wartość nominalna jednej akcji na poziomie 10 groszy zostanie podwyższona do jednego złotego. Tym samym liczba akcji zmniejszy się z 2,2 miliardów do 220 milionów.

- _ Operacja scalenia akcji jest przeprowadzana w odpowiedzi na regulacje podjęte przez GPW oraz oczekiwania części rynku, w tym naszych akcjonariuszy _ - tłumaczy w rozmowie z Money.pl prezes Piotr Szeliga.

bECGEkbr

- _ Spółka jest jeszcze spółką groszową, czyli jedna akcja jest wyceniana poniżej 1 zł. Giełda w najnowszych standardach określiła, że tego typu papiery będą specjalnie oznaczane i trafią na "czarne listy". Operacja scalenia jest neutralna dla akcjonariuszy i jednocześnie pozwala spółce ominąć pewne restrykcje _ - tłumaczy Money.pl Jakub Szkopek, analityk mBanku.

Prezes Szeliga zapewnia, że zgodnie z wnioskiem złożonym do GPW przez spółkę, akcje będą zawieszone od 17 marca do 1 kwietnia 2014 roku. Choć transakcja, według zapewnień, będzie neutralna dla posiadaczy akcji, to jednak nasuwa się pytanie o to, co w sytuacji, gdy w rękach jednej osoby jest np. 11, a nie 10 papierów wartościowych. Spółka radziła przed zawieszeniem notowań, by dokupić klika akcji lub odsprzedać - żeby posiadać wielokrotność 10 walorów.

- _ Akcjonariuszom z niepełną liczbą akcji, stan posiadania zostanie uzupełniony do poziomu będącego wielokrotnością liczby 10. W tym przykładzie, stan posiadania inwestora zostanie dopełniony do 20 akcji, poprzez przydzielenie 9 papierów wartościowych _- zapewnia prezes.

W całym 2013 roku Boryszew wypracował 13,7 mln zł zysku netto wobec 39,3 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody grupy spadły do 4,84 mld zł z 4,88 mld zł. Spółka traciła m.in. na zastoju w branży motoryzacyjnej, która teraz przeżywa ożywienie. _ - Szczególnie na rynkach Azji, czy Ameryki Południowej _- podkreśla w rozmowie z Money.pl prezes Boryszewa. Dodaje, że obecność spółki na najbardziej perspektywicznych rynkach i współpraca z takimi graczami branży motoryzacyjnej, jak grupa Volkswagen, BMW, czy Jaguar Land Rover, sprawi, że na tym ożywieniu Boryszew skorzysta.

bECGEkbx

ZOBACZ, co na nowym forum internauci piszą o spółce Boryszew i o pozostałych spółkach z GPW

Spółka nie prognozuje wyników na ten rok. Według analityka mBanku, przychody sięgną 5,1 miliarda złotych, a zysk 87 milionów. Cena docelowa dla jednej akcji to zdaniem analityka Jakuba Szkopka 52 grosze obecnie i 5,2 zł po przeprowadzeniu scalenia akcji.

Czytaj więcej w Money.pl

bECGEkbS
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)