Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
business news
30.07.2013 11:42

Novatek dokonuje zmiany na rynku gazu

Kontrolowana przez Rosjan spółka Novatek Polska przejmuje dział instalacji zbiornikowych LPG od firmy Statoil Fuel & Retail Polska Sp. z o.o.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Novatek Polska)

Spółka Novatek Polska podpisała umowę z firmą Statoil Fuel & Retail Polska Sp. z o.o. dotyczącą sprzedaży segmentu instalacji zbiornikowych gazu LPG dla celów grzewczych i przemysłowych. Zgodnie z warunkami transakcji, Novatek Polska przejął prawa i obowiązki z umów dzierżawy instalacji oraz dostawy gazu LPG zawartych z dotychczasowymi klientami Statoil Fuel & Retail Polska Sp. z o.o.

Decyzja spółki Statoil Fuel & Retail Polska odnośnie sprzedaży instalacji zbiornikowych gazu LPG dla celów grzewczych i przemysłowych jest wynikiem przyjęcia strategii skoncentrowania swojej działalności na głównym obszarze biznesowym, który stanowią paliwa dla transportu. Statoil Fuel & Retail Polska będzie kontynuować sprzedaż gazu LPG na swoich stacjach paliw.

Biznes dotyczący instalacji zbiornikowych gazu LPG dla celów grzewczych i przemysłowych idealnie wpisuje się natomiast w zakres specjalizacji firmy Novatek, która jest wiodącym dostawcą na polskim rynku gazu płynnego.

_ - Zakup aktywów segmentu instalacji zbiornikowych LPG od firmy Statoil Fuel & Retail Polska jest wyrazem naszej chęci dalszego intensywnego rozwoju i z pewnością umocni naszą pozycję na tym rynku - _ powiedział Dariusz Bratoń Prezes Novatek Polska.

Spółka Novatek Polska działa w kraju wyłącznie na rynku LPG i już od kliku lat obsługuje klientów korzystających zarówno z przydomowych, jak i biznesowych instalacji zbiornikowych. Dotychczasowi klienci firmy Statoil zyskają ponadto dostęp do naturalnego gazu LPG Novatek, który z uwagi na sposób pochodzenia wyróżnia się na rynku unikalnymi parametrami jakości.

Spółka Novatek Polska w 2011 roku przejęła 100 proc. udziałów w firmie Intregaz-System, jednego z największych dystrybutorów gazu płynnego w regionie Polski południowo-wschodniej. Obie te transakcje są potwierdzeniem poważnego zaangażowania rosyjskiej spółki w działalność na polskim rynku LPG.

Novatek Polska Sp. z o.o. (www.novatek.pl) jest częścią rosyjskiego koncernu Novatek OAO, jednego z największych producentów gazu ziemnego na świecie.

Rosyjski Novatek, który jest drugim co do wielkości producentem gazu po Gazpromie i największą na rosyjskim rynku firmą prywatną, posiada dostęp do jednych z najbogatszych w świecie złóż gazu ziemnego. Złożom tym towarzyszą również ogromne ilości gazu płynnego.

Należący do Novatek OAO zakład Purowski zlokalizowany w autonomicznym okręgu Jamalsko-Neneckim, skąd pochodzi 20 proc. światowego wydobycia gazu, produkuje aż 1,3 mln ton gazu LPG rocznie, z czego znacząca część trafia do Polski. Klientami firmy Novatek Polska są zarówno podmioty gospodarcze, jak i klienci indywidualni.

Podstawowym źródłem przewagi konkurencyjnej firmy są własne złoża, także zlokalizowane w Jamalsko-Nienieckim Autonomicznym Okregu. Bogate zasoby naturalne są wykorzystywane do produkcji stabilnego kondensatu gazowego oraz skroplonego gazu węglowodorowego (LPG).

Najważniejsze złoża gazu ziemnego to: Yurkharovskoye, East-Tarkosalinskoye oraz Khancheyskoye, szacowane na około 64 proc. rezerw spółki i 99,7 proc. wielkości produkcji w 2010 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm zmienił prawo energetyczne Posłowie zaakceptowali między innymi zaproponowaną przez senatorów zmianę, zgodnie z którą termin wprowadzenia poziomu obliga na gaz zostanie opóźniony o pół roku.
URE zmienia rynek gazu w Polsce Prezes Urzędu Regulacji Energetyki określił, które grupy komercyjnych odbiorców gazu mogą być zwalniane z obowiązku taryfowania.
PGNiG złożyło wniosek ws. taryf gazowych Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził w połowie grudnia obniżkę taryfy gazowej dla PGNiG od 1 stycznia 2013 rok. Taryfa została zatwierdzona na okres do końca III kwartału 2013 roku.
Tagi: business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz