Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fh dom
28.10.2014 16:35

Nowa usługa na rynku finansowym. FH DOM gotowy na zmiany

Fundusz Hipoteczny DOM od kilku lat notuje straty. W pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku jest nieco ponad 1 mln zł pod kreską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FH DOM)
Robert Majkowski, prezes FH DOM

Wprowadzenie w życie przepisów regulujących odwrócony kredyt hipoteczny wymaga już tylko podpisu prezydenta. Ustawa pozwoli osobom posiadającym nieruchomości uzyskiwać dodatkowe pieniądze, przy jednoczesnym zabezpieczeniu ich praw. Dotychczas analogiczną usługę w formie renty dożywotniej stosowały fundusze hipoteczne. Robert Majkowski (na zdjęciu), prezes FH DOM przekonuje, że mimo braku nadzoru KNF, tego typu usługa jest także bezpieczna.

Odwrócona hipoteka czy renta dożywotnia to rozwiązania, z których najczęściej korzystają osoby starsze. W zamian za przekazanie bankowi prawa własności np. mieszkania, otrzymują dodatkowe pieniądze uzupełniające emerytury. Produkt ten po kilku latach w końcu zostanie uregulowany ustawą. Wystarczy podpis prezydenta.

Według nowych przepisów, korzystający z odwróconego kredytu hipotecznego pozostaną do końca życia właścicielem nieruchomości, a jej spadkobiercy zachowają prawo do nieruchomości, jeśli wyrażą chęć jej zatrzymania i spłacą zobowiązania powstałe z tego tytułu. Jeśli nie wyrażą takiej woli, będą zobowiązani do przeniesienia własności nieruchomości na bank. W takiej sytuacji otrzymają zwrot stanowiący różnicę, o jaką wartość nieruchomości przewyższa należność banku z tytułu umowy odwróconego kredytu hipotecznego, jeśli taka nadwyżka powstanie.

Do udzielania odwróconego kredytu hipotecznego zostały uprawnione banki, a więc instytucje podlegające publicznemu nadzorowi sprawowanemu przez Komisję Nadzoru Finansowego. O specjalne zasady nadzoru dopomina się Fundusz Hipoteczny DOM, który podobny produkt do odwróconej hipoteki oferuje w postaci umowy o rentę dożywotnią. Podstawowa różnica polega na tym, że w wariancie stosowanym przez FH DOM fundusz staje się właścicielem nieruchomości w chwili podpisania umowy z klientem, co ogranicza jego prawa.

Jednak jak zaznacza Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM, klient zachowuje prawo do dożywotniego korzystania z nieruchomości, a na życzenie klienta, można w dowolnym momencie rozwiązać umowę. _ - Do tego konieczne jest zwrócenie między innymi wypłaconych świadczeń oraz innych kosztów związanych z realizacją umowy (np. czynszu, podatku od nieruchomości, ubezpieczenia) powiększonych o odsetki _ - tłumaczy prezes Majkowski.

Najczęstszym pytaniem zadawanym funduszom hipotecznym jest to, czy pomimo braku ustaw i nadzoru KNF tego typu usługa jest bezpieczna? - _ Dobrze skonstruowana umowa daje pełne zabezpieczenie interesu klienta - zapewnia prezes FH DOM. - W przypadku naszej umowy, prawo do korzystania z mieszkania jest wpisywane do księgi wieczystej nieruchomości. Klient ma w ten sposób zagwarantowane prawnie to, że będzie mógł mieszkać w mieszkaniu, którego dotyczy umowa, do końca swojego życia. Ponadto świadczenia wynikające z umowy, czyli kwota pieniędzy, którą dożywotnie będzie otrzymywał klient, również wpisywana jest do księgi wieczystej _ - komentuje Majkowski w rozmowie z Money.pl.

Jak podkreśla prezes FH DOM, nowe przepisy dotyczące odwróconego kredytu hipotecznego i renty dożywotniej tych zabezpieczeń nie zmieniają, a wprowadzają jedynie tzw. nadzór ostrożnościowy. Instytucje, które będą oferować dożywotnie świadczenie pieniężne będą musiały np. dysponować odpowiednimi kapitałami oraz dawać należytą rękojmię, czyli mieć odpowiednie doświadczenie w oferowaniu usług finansowych. - _ Fundusz Hipoteczny DOM już dzisiaj gotowy jest wypełnić wymagania, które przewiduje nowa ustawa _ - zapewnia prezes.

Przychody funduszu po pierwszych sześciu miesiącach tego roku wyniosły 1,69 mln zł wobec 2,52 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. Mimo spadku sprzedaży, wynik na poziomie netto jest nieco lepszy. Strata nie przekracza 1,13 mln zł, podczas gdy przed rokiem było to 2,37 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: fh dom, business news, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz